Ramazon oyida ehtiyojmandlar uchun 1 trillion so‘m ajratiladi
16 fevral kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda davlat rahbari keksalar, yolg‘iz va ehtiyojmand insonlar holidan xabar olish, og‘ir ahvolga tushib qolgan oilalarga amaliy yordam qo‘lini cho‘zish — jamiyatni jamiyat qiladigan eng ezgu qadriyatlardan biri ekanini ta’kidladi. Ya’ni bu masala “bir marta aksiya” emas, har kuni yashash tarzimiz bo‘lishi kerakligi uqtirildi.
Yig‘ilishda aynan shu ruhda ishlab chiqilgan kompleks chora-tadbirlar haqida axborot berildi. U “Ramazon – mehr-muruvvat, ahillik va shukronalik oyi” shiori ostida amalga oshirilishi belgilangan. Bu tashabbusning asosiy g‘oyasi oddiy: Ramazon oyi nafaqat ruhiy poklanish, balki bir-birini qo‘llab-quvvatlash oyi ham bo‘lishi kerak.
Eng diqqatga sazovor jihat — moliyaviy ko‘mak miqdori. Kompleks tadbirlarni amalga oshirish uchun “Vaqf” xayriya jamoat fondiga 750 milliard so‘m, Ijtimoiy himoya milliy agentligi orqali esa 300 milliard so‘m ajratilishi belgilandi. Ya’ni jami 1 trillion 50 milliard so‘m atrofida mablag‘ ishga tushiriladi.
Ushbu mablag‘lar hisobidan ehtiyojmand oilalarga bir martalik moddiy yordam ko‘rsatish, nogironligi bor shaxslarning davolanish va jarrohlik amaliyotlari bilan bog‘liq xarajatlarini qoplab berish rejalashtirilgan. Demak, yordam faqat “oziq-ovqat paket”i bilan cheklanmay, real hayotiy og‘irliklarni yengillashtirishga qaratilmoqda.
Yig‘ilishda yana bir muhim masalaga alohida urg‘u berildi. Prezident joriy yil yanvar oyida ham ta’kidlaganidek, turli radikal va ekstremistik g‘oyalar axborot texnologiyalari orqali, ayniqsa, yoshlar ongini “zaharlash”ga urinayotgani qayd etildi. Bu muammoni faqat jazo va taqiqlar bilan hal qilib bo‘lmasligi, profilaktika va ma’naviy immunitetni kuchaytirish zarurligi aytildi.
Shu nuqtada xotin-qizlar mavzusi ham markazga chiqdi. Chunki jamiyat onalari va kelajak avlod tarbiyachilari bo‘lgan ayollarni buzg‘unchi g‘oyalar ta’siridan asrash, ularni ham ma’nan, ham moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash — alohida e’tibor talab qiladigan yo‘nalish ekani ta’kidlandi.
Prezident bu jarayonda yot g‘oyalar ta’siriga tushib qolgan shaxslarni “chetga surish” emas, aksincha, ijtimoiy hayotga qayta qaytarish muhimligini ko‘rsatib o‘tdi. Ya’ni ularni ijtimoiylashtirish, moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, oilalari bilan individual ishlash, tibbiy va psixologik yordam ko‘rsatish, kasb-hunarga o‘rgatish va bandligini ta’minlash — kompleks yondashuv sifatida belgilandi.
Yig‘ilishda yordamlarning adolatli va shaffof mexanizmi ham qat’iy ta’kidlandi. Har bir mahallada ehtiyojmand oilalarning aniq va ochiq ro‘yxatini shakllantirish, yordamni fuqarolarning dini, millati va ijtimoiy kelib chiqishidan qat’i nazar, teng taqsimlash shartligi qayd etildi. Mas’ul idoralarga bu yo‘nalishda qat’iy nazorat o‘rnatish topshirildi.
Xulosa qilib aytganda, Ramazon oldidan belgilangan bu choralar bir narsani ko‘rsatyapti: jamiyatda mehr-oqibat faqat shior emas, aniq dastur, aniq mablag‘ va aniq mas’uliyat bilan amalga oshishi kerak. Agar har bir mahallada shu ruh to‘g‘ri ishlasa — Ramazon haqiqatan ham “mehr-muruvvat oyi”ga aylanadi.