Рамазон ойида эҳтиёжмандлар учун 1 триллион сўм ажратилади
16 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишда давлат раҳбари кексалар, ёлғиз ва эҳтиёжманд инсонлар ҳолидан хабар олиш, оғир аҳволга тушиб қолган оилаларга амалий ёрдам қўлини чўзиш — жамиятни жамият қиладиган энг эзгу қадриятлардан бири эканини таъкидлади. Яъни бу масала “бир марта акция” эмас, ҳар куни яшаш тарзимиз бўлиши кераклиги уқтирилди.
Йиғилишда айнан шу руҳда ишлаб чиқилган комплекс чора-тадбирлар ҳақида ахборот берилди. У “Рамазон – меҳр-мурувват, аҳиллик ва шукроналик ойи” шиори остида амалга оширилиши белгиланган. Бу ташаббуснинг асосий ғояси оддий: Рамазон ойи нафақат руҳий покланиш, балки бир-бирини қўллаб-қувватлаш ойи ҳам бўлиши керак.
Энг диққатга сазовор жиҳат — молиявий кўмак миқдори. Комплекс тадбирларни амалга ошириш учун “Вақф” хайрия жамоат фондига 750 миллиард сўм, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги орқали эса 300 миллиард сўм ажратилиши белгиланди. Яъни жами 1 триллион 50 миллиард сўм атрофида маблағ ишга туширилади.
Ушбу маблағлар ҳисобидан эҳтиёжманд оилаларга бир марталик моддий ёрдам кўрсатиш, ногиронлиги бор шахсларнинг даволаниш ва жарроҳлик амалиётлари билан боғлиқ харажатларини қоплаб бериш режалаштирилган. Демак, ёрдам фақат “озиқ-овқат пакет”и билан чекланмай, реал ҳаётий оғирликларни енгиллаштиришга қаратилмоқда.
Йиғилишда яна бир муҳим масалага алоҳида урғу берилди. Президент жорий йил январь ойида ҳам таъкидлаганидек, турли радикал ва экстремистик ғоялар ахборот технологиялари орқали, айниқса, ёшлар онгини “заҳарлаш”га уринаётгани қайд этилди. Бу муаммони фақат жазо ва тақиқлар билан ҳал қилиб бўлмаслиги, профилактика ва маънавий иммунитетни кучайтириш зарурлиги айтилди.
Шу нуқтада хотин-қизлар мавзуси ҳам марказга чиқди. Чунки жамият оналари ва келажак авлод тарбиячилари бўлган аёлларни бузғунчи ғоялар таъсиридан асраш, уларни ҳам маънан, ҳам моддий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш — алоҳида эътибор талаб қиладиган йўналиш экани таъкидланди.
Президент бу жараёнда ёт ғоялар таъсирига тушиб қолган шахсларни “четга суриш” эмас, аксинча, ижтимоий ҳаётга қайта қайтариш муҳимлигини кўрсатиб ўтди. Яъни уларни ижтимоийлаштириш, моддий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, оилалари билан индивидуал ишлаш, тиббий ва психологик ёрдам кўрсатиш, касб-ҳунарга ўргатиш ва бандлигини таъминлаш — комплекс ёндашув сифатида белгиланди.
Йиғилишда ёрдамларнинг адолатли ва шаффоф механизми ҳам қатъий таъкидланди. Ҳар бир маҳаллада эҳтиёжманд оилаларнинг аниқ ва очиқ рўйхатини шакллантириш, ёрдамни фуқароларнинг дини, миллати ва ижтимоий келиб чиқишидан қатъи назар, тенг тақсимлаш шартлиги қайд этилди. Масъул идораларга бу йўналишда қатъий назорат ўрнатиш топширилди.
Хулоса қилиб айтганда, Рамазон олдидан белгиланган бу чоралар бир нарсани кўрсатяпти: жамиятда меҳр-оқибат фақат шиор эмас, аниқ дастур, аниқ маблағ ва аниқ масъулият билан амалга ошиши керак. Агар ҳар бир маҳаллада шу руҳ тўғри ишласа — Рамазон ҳақиқатан ҳам “меҳр-мурувват ойи”га айланади.