Россияда 1 апрелдан мигрантлар учун янги қоидалар кучга киради. Энди болалар мактабга киришдан олдин рус тилидан имтиҳон топширишлари, чет эл гувоҳномасига эга ҳайдовчилар эса ўз малакаларини тасдиқлашлари керак бўлади. Бундан ташқари, СИМ-карталар сонига чекловлар жорий этилади ва чет эл фуқароларининг яшаш мақоми қаттиқроқ назорат қилинади. Asia-Plus шу каби қонунчиликдаги ўзгаришларни жамлаб, таҳлил қилди.
Мигрант болалар рус тилидан имтиҳонсиз мактабга қабул қилинмайди
Энди Россия мактабларига кириш учун чет эл фуқароларининг фарзандлари рус тилидан имтиҳон топшириши керак бўлади. У оғзаки ва ёзма шаклда ўтказилади, лекин биринчи синф ўқувчилари учун истисно қилинган - улар фақат оғзаки суҳбатдан ўтади. Агар бола етарли балл тўпламаса, у ўқишга қабул қилинмайди. Иккинчи имтиҳон фақат уч ойдан кейин мумкин бўлади. Тестдан ўтиш учун 5 баллдан 3 балл олиш кифоя.
Энди хорижликлар 10 тадан кўп бўлмаган SIM-карта олиши мумкин
Яна бир янгилик мобил алоқага тегишли. Энди Россияда қатъий чекловлар ўрнатилмоқда. Россия фуқаролари ҳар бир киши учун 20 тадан кўп бўлмаган SIM-картага эга бўлиши мумкин. Чет элликлар - 10 дан ортиқ эмас. Ушбу чекловлар бир абонентга баъзан юзлаб рақамлар рўйхатга олингани сабабли жорий этилди, бу фирибгарларга кулранг схемаларда SIM-карталардан фойдаланишга имкон берган. Роскомнадзор маълумотларига кўра, 2024 йил сентябригача 24,9 минг киши 20 дан ортиқ SIM-картага эга бўлган.
Хорижий ҳайдовчилик гувоҳномалари энди ҳақиқий эмас
1 апрелдан бошлаб Россияда бир йил ва ундан кўпроқ вақт давомида фуқаролик, яшаш учун рухсатнома ёки яшаш учун вақтинчалик рухсатномага эга бўлганлар учун хорижий ҳайдовчилик гувоҳномалари бекор бўлди.
Транспорт воситасини бошқаришни давом эттириш учун энди Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги инспекциясида (ГАИ) назарий имтиҳон топшириш ва Россия ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш керак бўлади.
Худди шу талаблар чет элда узоқ муддат истиқомат қилган ҳолда хорижий ҳайдовчилик гувоҳномасини олган россияликларга нисбатан ҳам қўлланилади.
Агар ҳайдовчи ҳужжатларни алмаштирмаса, у 15 минг рублгача жаримага тортилади, шунингдек, Россия гувоҳномасини олгунча ҳайдовчиликдан четлатилади.
Бундан ташқари, ноқонуний мигрантлар апрель ойининг охиригача Россиядаги ҳолатини қонунийлаштириши керак. Энди барча мигрантлар учун қатъий муддат бор: улар 2025 йилнинг 30 апрелига қадар ўзларининг ҳуқуқий мақомларини тартибга солиши керак. Бунга риоя қилмаганлар назорат остидаги шахслар реестрига киритилади, яъни улар мамлакатни тарк этишга мажбур бўлади. “Замин” янгиликларини “Telegram”да кузатиб боринг