Rossiyada 1 apreldan migrantlar uchun yangi qoidalar kuchga kiradi. Endi bolalar maktabga kirishdan oldin rus tilidan imtihon topshirishlari, chet el guvohnomasiga ega haydovchilar esa o‘z malakalarini tasdiqlashlari kerak bo‘ladi. Bundan tashqari, SIM-kartalar soniga cheklovlar joriy etiladi va chet el fuqarolarining yashash maqomi qattiqroq nazorat qilinadi. Asia-Plus shu kabi qonunchilikdagi o‘zgarishlarni jamlab, tahlil qildi.
Migrant bolalar rus tilidan imtihonsiz maktabga qabul qilinmaydi
Endi Rossiya maktablariga kirish uchun chet el fuqarolarining farzandlari rus tilidan imtihon topshirishi kerak bo‘ladi. U og‘zaki va yozma shaklda o‘tkaziladi, lekin birinchi sinf o‘quvchilari uchun istisno qilingan - ular faqat og‘zaki suhbatdan o‘tadi. Agar bola yetarli ball to‘plamasa, u o‘qishga qabul qilinmaydi. Ikkinchi imtihon faqat uch oydan keyin mumkin bo‘ladi. Testdan o‘tish uchun 5 balldan 3 ball olish kifoya.
Endi xorijliklar 10 tadan ko‘p bo‘lmagan SIM-karta olishi mumkin
Yana bir yangilik mobil aloqaga tegishli. Endi Rossiyada qat’iy cheklovlar o‘rnatilmoqda. Rossiya fuqarolari har bir kishi uchun 20 tadan ko‘p bo‘lmagan SIM-kartaga ega bo‘lishi mumkin. Chet elliklar - 10 dan ortiq emas. Ushbu cheklovlar bir abonentga ba’zan yuzlab raqamlar ro‘yxatga olingani sababli joriy etildi, bu firibgarlarga kulrang sxemalarda SIM-kartalardan foydalanishga imkon bergan. Roskomnadzor ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil sentyabrigacha 24,9 ming kishi 20 dan ortiq SIM-kartaga ega bo‘lgan.
Xorijiy haydovchilik guvohnomalari endi haqiqiy emas
1 apreldan boshlab Rossiyada bir yil va undan ko‘proq vaqt davomida fuqarolik, yashash uchun ruxsatnoma yoki yashash uchun vaqtinchalik ruxsatnomaga ega bo‘lganlar uchun xorijiy haydovchilik guvohnomalari bekor bo‘ldi.
Transport vositasini boshqarishni davom ettirish uchun endi Davlat yo‘l harakati xavfsizligi inspeksiyasida (GAI) nazariy imtihon topshirish va Rossiya haydovchilik guvohnomasini olish kerak bo‘ladi.
Xuddi shu talablar chet elda uzoq muddat istiqomat qilgan holda xorijiy haydovchilik guvohnomasini olgan rossiyaliklarga nisbatan ham qo‘llaniladi.
Agar haydovchi hujjatlarni almashtirmasa, u 15 ming rublgacha jarimaga tortiladi, shuningdek, Rossiya guvohnomasini olguncha haydovchilikdan chetlatiladi.
Bundan tashqari, noqonuniy migrantlar aprel oyining oxirigacha Rossiyadagi holatini qonuniylashtirishi kerak. Endi barcha migrantlar uchun qat’iy muddat bor: ular 2025 yilning 30 apreliga qadar o‘zlarining huquqiy maqomlarini tartibga solishi kerak. Bunga rioya qilmaganlar nazorat ostidagi shaxslar reyestriga kiritiladi, ya’ni ular mamlakatni tark etishga majbur bo‘ladi. “Zamin” yangiliklarini “Telegram”da kuzatib boring