Insoniyat endi moliyaviy inqiroz paytida nima qilishni biladi. Nobel olgan Bernanke haqida
Ben Barnanke / Foto: brookings.edu
Jorj Bush va Barak Obama davrida AQSh Federal rezerv tizimini boshqargan Ben Bernanke iqtisodiyot boʻyicha Nobel mukofotiga sazovor boʻldi. Uning tadqiqotlari yirik moliyaviy inqirozlarning oʻta yomon oqibatlaridan qutqarib qolgani e'tirof etiladi. Bernanke oʻz faoliyati bilan butun dunyo iqtisodchilarining moliyaviy inqirozlar haqidagi fikrlarini oʻzgartirib yuborgan.
Pandemiya inqirozidan tiklanib ulgurmagan dunyo iqtisodiyoti urush sababli yangi inqiroz yoqasida turibdi. Lekin, umidbaxsh yangilik shuki, moliyaviy texnokratlarning salbiy voqealar rivojiga hozirgi tayyorgarligi 2008 yilgi inqirozdan koʻra ancha yaxshiroq. Bunga sabab esa – amerikalik uch iqtisodchining tadqiqotlaridir.
Ayni shu global iqtisodiy vaziyat sabab boʻlgan shekilli, iqtisodiyot boʻyicha bu yilgi Nobel mukofoti banklar va moliyaviy inqirozlar boʻyicha tadqiqotlari uchun Bernanke, Daymond va Dibvigga berildi.
Ben Bernanke AQSh Federal zaxira tizimining (FED) sobiq raisi, Duglas Daymond Chikago universiteti professori, Filip Dibvig esa Sent-Luisdagi Vashington universiteti professoridir.
Foto: Nobel qoʻmitasi
Stokholmdagi Shvetsiya Qirollik Fanlar akademiyasidagi Nobel qoʻmitasining qayd etishicha, bu uch iqtisodchi tomonidan 1983 va 1984 yillarda chop etilgan tadqiqotlar iqtisodiyotni barqaror ushlab turish yoki inqirozga olib kelishda banklarning rolini juda yaxshi tushuntirib bergan.
Qoʻmita ularning ishlari moliyaviy inqirozlarning oldini olish va oqibatlarini bartaraf etishga katta hissa qoʻshganini e'tirof etdi. Olimlar oʻz tadqiqotlari bilan siyosatchilarga bank tizimida jiddiy xatolarga yoʻl qoʻymaslikning muhimligini koʻrsatishgan.
Prezidentlar e'tiboriga tushgan iqtisodchi Bernanke kim?
Nobel mukofoti sovrindorlari nomlari e'lon qilingach, eng koʻp muhokamalarga sababchi boʻlgan olim Bernanke boʻldi. Amerikalik 69 yoshli iqtisodchi – Harvard universiteti bitiruvchisi. U doktorlik dissertatsiyasini Massachuset texnologiya institutida yoqlagan.
Ben Stenfordda, keyin esa Prinston universitetida iqtisoddan dars bergan, u erdagi akademik faoliyatini 2002 yilgacha, davlat xizmatiga oʻtguncha davom ettirgan. Bernanke ilk bor 2005 yilda prezident Jorj Bush tomonidan FED raisi etib tayinlangan.
2009 yilda prezident Barak Obama uni ikkinchi muddatga rais lavozimiga nomzod qilib koʻrsatdi. 2014 yilda uning oʻrniga Jenet Yellen rais etib tayinlandi.
Bernanke Federal zaxira tizimi raisi sifatida ikki muddat xizmat qilishdan oldin 2002 yildan 2005 yilgacha Federal rezerv boshqaruv kengashi a'zosi boʻlgan.
Dunyoning eng katta iqtisodiyoti inqirozdan qanday olib chiqilgan edi?
Bernanke AQShda 1930-yillarda kuzatilgan Buyuk depressiyani chuqur tahlil qilgan. Bu boradagi izlanishlari natijalarini FED rahbari sifatida 2008 yildagi moliyaviy inqirozdan chiqish uchun amaliyotda qoʻlladi.
Ya'ni u moliyaviy tizimga ishonchni tiklash uchun agressiv va eksperimental yondashuvni qoʻlladi.
Barak Obama va Ben Bernanke / Foto: Oq uy
FED global inqirozni ushlab turish uchun qoʻllagan koʻplab strategiyalardan biri iqtisodiyotni barqarorlashtirish uchun past foizli siyosatni joriy qilish edi. Bernanke rahbarligi ostida FED foiz stavkalarini deyarli nolga tushirdi. Federal mablagʻlar stavkasini pasaytirish orqali banklar bir-birlariga pastroq stavkada qarz berishadi va oʻz navbatida iste'molchilar va korxonalarga past foiz stavkalarini taklif qilishlari mumkin boʻladi.
Sharoitlar yomonlashgani sababli, Bernanke miqdoriy yumshatish dasturini taklif qildi. Miqdoriy engillashtirish sxemasi iqtisodiyotdagi pul massasini oshirish uchun gʻaznachilik qimmatli qogʻozlari va ipoteka bilan ta'minlangan qimmatli qogʻozlarni (MBC) noan'anaviy sotib olishni oʻz ichiga olgan edi. Ushbu qimmatli qogʻozlarni katta miqdorda sotib olib, FED ularga boʻlgan talabni oshirdi, bu esa narxlarning oshishiga olib kelgan.
Obligatsiyalar narxi va foiz stavkalari teskari bogʻliq boʻlgani sababli, foiz stavkalari yuqori narxlarga javoban pasaygan. Past foiz stavkalari biznes investitsiyalarini moliyalashtirish xarajatlarini pasaytirgan va shu bilan biznesning moliyaviy holati yaxshilangan.
Faoliyatini mustahkamlash orqali korxonalar koʻproq ish oʻrinlarini yaratishga muvaffaq boʻlgan, bu esa ishsizlik darajasini pasaytirishga yordam bergan.
Ben Bernanke, shuningdek, bir qancha muammoli yirik moliya institutlarini qutqarib, yomonlashib borayotgan iqtisodiy sharoitlar oqibatlarini yumshatishga yordam berdi. Federal zaxira tizimi Lehman Brothers'ning bankrot boʻlishiga yoʻl qoʻyish qarorini qoʻllab-quvvatlagan boʻlsa-da, AIG Insurance kabi bankrot boʻlish xavfi yuqori boʻlgan kompaniyalarni qutqardi.
2008 yilgi inqiroz paytida Bernanke Federal rezerv tizimini Markaziy bank kuchidan keng foydalanishga undadi, foiz stavkalarini nolga yaqin tushirdi va iqtisodiy faollikni ragʻbatlantirish maqsadida oʻsha paytdagi rekord darajadagi 4 trillion dollar aktivlarni yigʻdi.
Xalqaro Valyuta Jamgʻarmasining sobiq bosh iqtisodchisi Oliver Blanchard iqtisodchi Bernanke hozirda hayot boʻlgan boshqa iqtisodchilarga qaraganda global oʻsish uchun koʻproq ish qilganini ta'kidlaydi.
“Moliyaviy inqiroz vaqtida uning sa'y-harakatlarisiz yalpi ichki mahsulot undan ham koʻproq qulagan boʻlardi. U nafaqat moliyaviy, boshqa sabablarga koʻra ham mukofotga loyiqdir”, – deb yozdi u Twitter'da.