Pokiston va Xitoy chegarasidagi mintaqa, xususan Gilgit-Baltistondagi Hunza, boshqaruv va rivojlanish muammolari tufayli iqtisodiy inqirozga duch kelmoqda. Avval strategik jihatdan muhim bo‘lgan chegara ticarati markazi endi infratuzilma kamchiliklari, ma’muriy to‘siqlar va o‘sib borayotgan ijtimoiy qiyinchiliklar bilan yuzlashmoqda. Mintaqadagi savdogarlar qat’iy talablar tufayli qiyinchiliklarga duch kelmoqda, bu esa qonuniy savdoni amalga oshirishni qiyinlashtirmoqda.
Muammolar chegaradan o‘tish uchun ruxsatnomalar olish bilan bog‘liq tranzaksiya talablarida ko‘rinadi, bu esa qonuniy savdoni qiyinlashtiradi. Bu, chegara savdosiga tayanib yashaydigan yoshlar orasida xavotirlarni keltirib chiqarmoqda. Savdo qiyinchiliklarga duch kelsa-da, noqonuniy faoliyat davom etmoqda.
Chegara inqirozi shuningdek energiya ta’minoti muammolarini ham o‘z ichiga oladi. 2025 yil yanvarida Hunza aholisi uzoq davom etgan elektr uzilishlari bilan yuzlashdi va bu ular Karakoram avtomobil yo‘lini (KKH) yopishga majbur qildi. Protestchilar hududning strategik ahamiyatiga va turizmga bo‘lgan roli bilan bog‘liq holda yetarli elektr ta’minoti yo‘qligidan norozilik bildirishdi. Barqaror energiya ta’minoti yo‘qligi kundalik hayotga ta’sir ko‘rsatdi va protestlar jiddiy iqtisodiy oqibatlarga olib keldi. Gilgit-Baltiston Savdo va Sanoat palatasi ma’lumotlariga ko‘ra, to‘siqlar tufayli 700 dan ortiq yuk mashinalari Xitoy-Pokiston Iqtisodiy koridori (CPEC)ning qurigan portida qolib ketdi, bu esa Pokiston va Xitoy o‘rtasidagi savdoni qiyinlashtirdi.
Hukumatning javoblari asosan formal xarakterda bo‘ldi, Hunza hokimining o‘rinbosari elektr ta’minoti vaziyatini yaxshilash uchun choralar ko‘rilishini ta’kidlagan bo‘lsa-da, protestchilar bu va’dalarning samaradorligiga shubha bildirishdi, chunki oldingi va’dalar har doim bajarilmagan. Shuningdek, gidroelektrik energiya ishlab chiqarishning mavsumiy o‘zgarishlari yetarli ta’minotning sabablaridan biri sifatida muhokama qilinmoqda.
Protest harakati dastlabki elektr ta’minotini yaxshilash haqidagi talablaridan kengroq masalalarga, jumladan, mahalliy assambleyada vakillik qilish va Xitoy bilan savdodagi daromadlarni qayta taqsimlash bo‘yicha murojaatlarga o‘tib ketdi. Hunza aholisi shuningdek, soliq siyosati masalalarini ko‘tarib, mintaqaning iqtisodiy holatini yaxshilashni maqsad qilgan.
Mintaqa infratuzilma sohasidagi muammolar bilan ham yuzlashmoqda. Hunzadagi elektr tarmoqlari o‘sib borayotgan talabni qondirishda har doim samarali bo‘la olmaydi va milliy tarmoqqa integratsiya qilish cheklangan. Quyosh va gidroelektr stansiyalari kabi qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ishlatish imkoniyatlariga qaramay, bunday loyihalarni amalga oshirishda logistika va moliyaviy cheklovlar kabi ba’zi qiyinchiliklar mavjud. “Zamin” yangiliklarini “Telegram”da kuzatib boring