Uorren Baffetning Oʻzbekistonga sarmoyasi ortmoqda
Amerikalik tadbirkor Uorren Baffetning Oʻzbekistonga sarmoyasi ortib bormoqda. Uz500 tashkiloti mamlakatga kiritilayotgan xorijiy toʻgʻridan toʻgʻri va bilvosita investitsiyalarni tahlil qilishni boshladi.
Tahlil dunyoning boy kishilari, suveren boylik fondlari (SWF) va koʻp millatli korporatsiyalarning (MNC) Oʻzbekistonga investitsiyasiga qaratilgan. Tahlilni dunyoga mashhur sarmoyador Uorren Baffet boshqarmoqda. Berkshire Hathaway orqali qilgan investitsiyalari unga Oʻzbekistonning oʻsib borayotgan iqtisodiyotiga bilvosita, ammo muhim ta'sir koʻrsatish imkonini beradi.
1965 yildan beri Uorren Baffet Berkshire Hathaway’ni qiyinchilikda boʻlgan tekstil kompaniyasidan trillion dollarlik konglomeratga aylantirdi.
Berkshire investitsiyalarining aksariyati amerikalik kompaniyalarga tegishli boʻlsada, u AQShdan tashqaridagi sakkizta kompaniyada ulushga ega. Shulardan beshta yapon konglomeratlaridir: Mitsubishi Corporation, ITOCHU Corporation, Mitsui & Co., Ltd., Sumitomo Corporation va Marubeni Corporation’da egalik ulushi oʻrtacha 9 foizni tashkil qiladi. Shuningdek, Berkshire Xitoyning elektromobil giganti BYD kompaniyasida 5 foizlik ulushga ega.
Qiziqarli jihati shundaki, ushbu xalqaro portfel kompaniyalarining yarmi Oʻzbekistonda oʻz faoliyatini kengaytirib, mamlakatning tez rivojlanayotgan energetika, infratuzilma va ishlab chiqarish sohalariga oʻz hissasini qoʻshmoqda.
Sentyabr oyida Sumitomo korporatsiyasi Saudiya Arabistonida roʻyxatdan oʻtgan ACWA Power kompaniyasining qayta tiklanadigan energiya aktivlarining 49 foiz ulushini sotib olish orqali Oʻzbekistondagi ishtirokini kengaytirdi. Ular birgalikda 2,5 GVt quyosh va shamol energiyasi, shuningdek, 968 MVt akkumulyator quvvatini ishlab chiqish uchun 4,2 milliard dollar sarmoya kiritishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, 2024 yil avgust oyida Marubeni, TAQA Water Solutions va SUEZ’dan iborat konsortsium Oʻzbekiston hukumati bilan Toshkent shahrida joylashgan MDH mintaqasidagi eng yirik oqova suvlarni tozalash inshootini qurish boʻyicha 1 milliard dollarlik qoʻshma rivojlanish shartnomasini imzoladi.
Mitsubishi Corporation Oʻzbekiston energetika sektorida hal qiluvchi rol oʻynaydi, uning ilgʻor energiya uskunalari mamlakatdagi yirik gaz ishlab chiqarish quvvatlarining 90 foizini ta'minlaydi.
E'tiborga molik loyihalar qatoriga Navoiy 1, 2 va 3 zavodlari, shuningdek, 2,5 milliard dollarlik Sirdaryo 1 va 2 kombinatsiyalangan gaz turbinalari (CCGT) kiradi.
2024 yil iyun oyida BYD Uzbekistan qoʻshma korxonasida birinchi elektromobillar ishlab chiqarildi, bu BYD kompaniyasining chet eldagi birinchi operatsion ishlab chiqarish zavodidir. Ushbu muhim voqea dunyoning eng yirik elektromobil ishlab chiqaruvchisi global miqyosda kengayib, Tailand, Braziliya, Turkiya va Vengriyada zavodlar qurishni rejalashtirayotgan bir paytda sodir boʻldi.
Berkshire Hathaway portfelidagi boshqa ikkita kompaniya — Itochu va Mitsui, oʻz yaponiyalik hamkorlariga ergashib, Oʻzbekistonning tez rivojlanayotgan iqtisodiyotida imkoniyatlar qidirishi kutilmoqda. Kelgusi investitsiyalar qayta tiklanuvchi energiya va infratuzilma loyihalarini yoki uran hamda strategik foydali qazilmalarni rivojlantirishni oʻz ichiga olishi mumkin.