Shavkat Mirziyoyev G‘azoni tiklashga O‘zbekiston yordam berishini ma’lum qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Falastinning G‘azo sektorida vayron bo‘lgan infratuzilmani tiklashga baholi qudrat ko‘mak berishga tayyor ekanini ma’lum qildi. Xususan, uy-joy binolari, bolalar bog‘chasi, maktablar va shifoxonalarni qurish ishlarida amaliy yordam ko‘rsatish imkoniyati borligi ta’kidlandi.
Bu bayonot 19-fevral kuni Vashingtonda o‘tgan «Tinchlik kengashi»ning birinchi sammitida yangradi. Davlat rahbari ushbu tuzilmani tashkil etish bo‘yicha tinchlikparvar tashabbus qo‘llab-quvvatlanganini va uni muvaffaqiyatli amalga oshirish jarayonida O‘zbekiston faol ishtirok etishga tayyorligini qat’iy bildirdi.
Prezidentning fikricha, «Tinchlik kengashi» ishi G‘azo sektorida iqtisodiy va ijtimoiy tiklanishga xizmat qiladigan ijobiy muhit yaratishi mumkin. Shu bilan birga, tashqi boshqaruvga oid har qanday mexanizm, eng avvalo, sektor aholisining ichki qo‘llab-quvvatloviga suyanishi shartligi alohida urg‘u bilan aytildi. Chunki tiklanish jarayoni qog‘ozda emas, odamlar ishonchi va birgalikdagi harakatlar bilan barqaror bo‘ladi.
Shavkat Mirziyoyev barcha tomonlarning muvofiqlashtirilgan, bir maqsadga yo‘naltirilgan qadamlari mojarodan keyingi qayta qurish ishlarini izga solishini, G‘azoni tezkor va tizimli tiklash uchun zarur sharoit yaratishini ta’kidladi. Ana shu yondashuv doirasida O‘zbekistonning amaliy yordam berishga tayyorligi ham ochiq aytildi: uy-joylar, bolalar bog‘chalari, maktablar va shifoxonalarni barpo etish yo‘nalishida o‘z hissasini qo‘shish niyati bor.
Prezident sammit haqida gapirar ekan, bu yig‘ilish Yaqin Sharqdagi vaziyatni yaxshilash, tinchlikni mustahkamlash yo‘lida xalqaro birdamlikning yorqin namunasi ekanini qayd etdi. Uning qo‘shimcha qilishicha, bu imkoniyatdan foydalanib, iqtisodiyoti tiklanayotgan, aholisi munosib yashaydigan yangi G‘azoni barpo etish uchun harakat qilish kerak.
Ma’lum qilinishicha, Vashingtondagi «Tinchlik kengashi» sammiti AQSH prezidenti Donald Tramp raisligida o‘tmoqda. Unda 20 dan ortiq davlatdan delegatsiyalar ishtirok etyapti.
Qisqasi, bu safargi murojaatda bir fikr juda ravshan: tiklanish — faqat binolar emas, u umid va hayotni qayta yo‘lga qo‘yish demak. Agar hamma tomonlar kelishilgan tarzda harakat qilsa, G‘azo uchun yangi sahifa ochilishi mumkin.