Soliq xodimlari daromadini deklaratsiya qilish tizimi joriy etilmoqda
Davlat soliq xizmatida muhim yangilik: har bir xodimning daromad va xarajatlarini deklaratsiya qilishga mo‘ljallangan tizim ishlab chiqildi. Bu haqda Soliq qo‘mitasi raisi Farrux Po‘latov hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov ishtirokidagi o‘zaro hamkorlik memorandumini imzolash marosimida ma’lum qilindi. Shu tadbir doirasida platformaning taqdimoti ham o‘tkazilgan.
Eng qizig‘i, tizim darhol butun mamlakat bo‘ylab “bir kunda” kiritilayotgani yo‘q — avval pilot. Ayni paytda Navoiy va Chirchiq shaharlarida deklaratsiya mexanizmini joriy etish eksperiment sinov tariqasida amalga oshirilmoqda. Pilot natijalariga qarab, tizim bosqichma-bosqich butun respublika miqyosida yo‘lga qo‘yilishi aytilgan.
Ikki idora o‘rtasidagi memorandumning asosiy maqsadi ham aniq: korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha tizimli ishlarni kuchaytirish, soliq organlari faoliyatida shaffoflikni oshirish va zamonaviy ichki nazorat mexanizmlarini joriy etish. Ya’ni “hamma narsa ochiqroq bo‘lsin, tekshiruv-tartib kuchliroq bo‘lsin” degan yo‘nalish.
Bundan tashqari, raqamli texnologiyalar, jumladan sun’iy intellekt asosidagi yechimlarni kengroq qo‘llash, davlat organlarida ochiqlik va hisobdorlik siyosatini izchil rivojlantirish masalalariga ham alohida urg‘u berilgan. Tadbirda barqaror korrupsiyaga qarshi muhitni shakllantirish, halollik tamoyillarini mustahkamlash va xizmat odobi qoidalarini kuchaytirish bo‘yicha takliflar ham bildirilgan.
Qisqasi, g‘oya oddiy: tizim bo‘lsa — ishonch ortadi. Pilot to‘g‘ri chiqsa, keyin bu amaliyot respublika bo‘ylab kengayadi. Eng muhim natija esa bitta: “shaffoflik” qog‘ozda emas, amalda ishlasa — ham tizim yutqazmaydi, ham jamiyat.