16–17 fevral kunlari ayrim hududlarda sel kelish xavfi kuchayadi
16–17 fevral kunlari kutilayotgan yomg‘irlar sabab respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida sel-suv toshqinlari yuzaga kelishi mumkin. Mutasaddilar ogohlantirishicha, ayrim joylarda yomg‘ir suvlari to‘planib, suv bosish holatlari ham kuzatilishi ehtimoldan xoli emas.
Sel kelish xavfi Qashqadaryo, Surxondaryo, Samarqand, Navoiy, Jizzax, Toshkent, Namangan, Farg‘ona va Andijon viloyatlarining qator tumanlari, shuningdek ayrim shaharlariga taalluqli. Ayniqsa tog‘ yonbag‘irlari, soy bo‘ylari va pastqam joylarda xavf yuqoriroq bo‘lishi aytilmoqda.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda yashovchilar, dam oluvchilar hamda haydovchilardan ehtiyotkorlik kuchaytirish so‘raladi: soy va ariq bo‘ylarida to‘xtab turmaslik, xavfli yo‘llarda tezlikni pasaytirish, ob-havo yomonlashsa tog‘li yo‘nalishlarni keyinga qoldirish tavsiya etiladi. Qisqasi, bu kunlari “tez yetib olaman” rejasi emas, “sog‘-omon qaytaman” rejasi yutadi.