ФИФА клублар учун янги форматдаги жаҳон чемпионатини ташкил қилмоқда ва ушбу мусобақа жорий этилиши билан клубларга ўз таркибини кучайтириш имконияти тақдим этилади. Мадриднинг “Реал” клуби ушбу мусобақада муносиб иштирок этиш мақсадида жиддий таркибий ўзгаришларга ҳозирлик кўрмоқда.
Роналду қайтиши мумкин
Испания матбуоти, жумладан Eldesmarque, Defensa Central ва Fichajes каби нашрларнинг хабар қилишича, “Қироллик клуби” ўз сафини кучайтириш учун бир нечта юлдуз футболчиларни жалб қилиш ниятида. Улар орасида энг муҳим номлардан бири – Криштиану Роналду.
38 ёшли португалиялик ҳужумчи ҳозирда Саудия Арабистонининг “Ан-Наср” клубида тўп суради ва унга Европа жамоаларидан бир нечта таклифлар бўлса-да, Мадридга қайтиш эҳтимоли жуда юқори. “Реал” раҳбарияти ҳеч бўлмаганда, мусобақа учун уни ижара асосида жамоага олиб келиш вариантини ҳам кўриб чиқмоқда.
Тўрт йирик трансфер режалаштирилган
Мадридликлар таркибни нафақат қисқа муддатли, балки узоқ муддатли режалар асосида ҳам кучайтиришни мақсад қилган. Манбаларга кўра, жамоа қуйидаги футболчиларни ўз сафида кўришни истайди:
Трент Александр-Арнольд (Ливерпуль) – Англиялик ҳимоячи ҳозирда жаҳоннинг энг яхши ўнг қанот ҳимоячиларидан бири саналади. У “Реал”нинг муддатли мақсадларидан бири бўлиб, Карвахалнинг ўринбосари сифатида қаралмоқда.
Дин Хёйсен (Ювентус) – “Ювентус” ёш ҳимоячиси Мадрид клубининг марказий ҳимояси учун асосий номзодлардан бири ҳисобланади.
Мартин Субименди (Реал Сосьедад) – Ярим ҳимоя чизиғини мустаҳкамлаш учун олиб келинаётган футболчилардан бири. У ҳозирда Европа клубларининг эътиборида турибди.
Ибраима Конате (Ливерпуль) – Франциялик марказий ҳимоячи “Реал”нинг ҳимоя чизиғини кучайтириш учун асосий трансфер мақсадларидан бирига айланган.
Етти футболчи жамоани тарк этиши мумкин
Янги мусобақа олдидан “Реал” бир қатор футболчилар билан хайрлашишга тайёрланмоқда. Манбаларга кўра, жамоани тарк этиши мумкин бўлган футболчилар рўйхатида қуйидаги номлар бор:
1. Лука Модрич – 38 ёшли хорватиялик афсонавий ярим ҳимоячи эҳтимолан жамоадан кетади. Унинг ўрнини Субименди эгаллаши мумкин.
2. Арда Гюлер – Туркиялик ёш иқтидорли футболчи доимий ўйин амалиётига эга бўлиш учун бошқа клубга кетиши мумкин.
3. Хесус Вальехо – Устувор вариант сифатида қаралмаётган марказий ҳимоячи сотилиши кутилмоқда.
4. Эдуардо Камавинга – Камавингага Европанинг бир қатор гранд клублари қизиқиш билдирмоқда, ва у “Реал”нинг трансфер режаларидан келиб чиқиб жамоани тарк этиши мумкин.
5. Орельен Тчуамени – Камавинга каби у ҳам жамоада анча вақт ўйнаб келаётган бўлса-да, унинг келажаги ҳозирча ноаниқ.
6. Давид Алаба – Марказий ҳимояда жиддий рақобат мавжуд бўлгани сабабли, у ҳам бошқа клубга кетиши мумкин.
7. Родриго Гоэс – Бразилиялик вингер жамоада ўзини тўлиқ намоён этолмагани сабабли, эҳтимолий кетувчилар рўйхатида турибди.
ФИФА клублар ўртасидаги янги жаҳон чемпионати олдидан “Реал” жиддий ўзгаришларни амалга оширишни режалаштирмоқда. Клуб таркибни кучайтириш учун бешта йирик трансферни амалга ошириш ниятида бўлиб, шу билан бирга, етти нафар футболчини сотиши мумкин. Мадридликлар учун ушбу ўзгаришлар чемпионатда муваффақият қозонишга қанчалик ёрдам бериши эса мусобақа давомида аён бўлади. “Замин” янгиликларини “Telegram”да кузатиб боринг