Joriy mavsumdagi statistikasi: 31 o‘yinda 26+5
Transfer narxi: 70 mln yevro
Foto: Ahmad Mora/Getty Images
Viktor Osimhen joriy mavsumni ijara asosida «Galatasaroy»da o‘tkazmoqda. Ammo nigeriyalik hujumchining transfer huquqi «Napoli»ga tegishli hisoblanadi va mavsum yakunida u Italiyaga qaytadi. U klubni 2024 yil yozida tark etishga harakat qilgandi, ammo neapolitanliklar shartnoma shartlari bo‘yicha «Chelsi» bilan kelisha olmadi. Yakunda «Napoli» va Osimhen o‘rtasidagi munosabatlar buzildi. Shu tufayli, Viktor baribir jamoada qola olmaydi.
Bir necha yil oldin, u «Napoli»da kuchli mavsum o‘tkazayotganida «Chelsi»dan tashqari «Arsenal» ham ushbu futbolchini sotib olishga harakat qilgandi, jarohatlar tufayli hujum chizig‘ida muammolar yuzaga kelgani tufayli klub rahbariyati hozir ham uning nomzodini ko‘rib chiqishi mumkin. Amalda esa Osimhen uchun ikki asosiy da’vogar bor – «Manchester Yunayted» va «Yuventus». Ammo italyanlar endi asosiy e’tiborini yaxshi o‘ynab ketgan Randal Kolo Muanining shartnomasini sotib olishga qaratmoqda. Shunday ekan, «MYU» nigeriyalik hujumchi uchun birinchi raqamli variant bo‘ladi. Business Day «Napoli» va mankunianliklar o‘rtasida kelishuv 95 foizga hal bo‘lgani haqida yozgan. Ingliz klubi Osimhen uchun 70 mln yevro to‘lamoqchi. Calciomercato esa boshqacharoq ma’lumot keltirgan: «MYU» Viktor uchun 40 mln yevro to‘lab, «Napoli»ga Rasmus Hoylundni beradi. Hozircha yakuniy kelishuv haqida gapirishga erta, yoz boshlanganida ko‘p narsa oydinlashadi.
Mateo Retegi («Atalanta»)
Joriy mavsumdagi statistikasi: 41 o‘yinda 25+5
Argentinada tug‘ilgan va Italiya fuqaroligini olib, ushbu mamlakat milliy jamoasida hujumchilar tanqisligi muammosini yopayotgan hujumchi klublar miqyosida yangi darajaga chiqish vaqti keldi. Gasperini boshqaruvidagi «Atalanta»ning yulduzlik onlari so‘nib bormoqda, Retegiga esa kuchliroq chempionatdan qiziqish mavjud. Caught Offside ma’lumotiga ko‘ra, «Arsenal» va «Manchester Yunayted» ushbu futbolchini kuzatib bormoqda. Bergamoliklar ayni vaqtda 22 gol (plyus 4 ta golli pas) bilan A seriyaning eng yaxshi to‘purari bo‘lib turgan hujumchisi uchun 60 mln yevro so‘raydi.
Mika Biyeret («Monako»)
Joriy mavsumdagi statistikasi: 25 o‘yinda 14+5 («Shturm» safida); 13 o‘yinda 12+3 («Monako»da)