Ertaga 10 oktyabr kuni “Bunyodkor” stadionida azaliy raqiblar Oʻzbekiston va Eron toʻqnashadi. Jahon chempionati saralashining 3-bosqichidan oʻrin olgan uchrashuv ikki jamoa uchun ham ahamiyatli hisoblanadi.
Uchrashuvni avstraliyalik Shon Evans boshchiligidagi hakamlar boshqarib borishadi. 36 yoshli referi 2017 yildan buyon FIFA hakami hisoblanadi.
Ikki turdan soʻng ikki jamoa ham 6 ochko toʻplab guruhda peshqadamlikni saqlab turibdi. Oʻyin natijasi guruhda kim etakchi ekanini belgilab beradi.
Foto: Google Images
Dastlabki ikki uchrashuvda Eron Qirgʻiziston va BAA termalarini minimal 1:0 hisobida engdi va shu bilan bir qatorda oʻz darvozasi daxlsizligini saqlab qoldi.
Mezbonlar esa oʻz uyida Shimoliy Koreyani kichik (1:0) hisobida engdi, Qirgʻizistonda boʻlgan uchrashuvda esa 2:1 hisobida ortda qilayotgan Katanes shogirdlari yakunda 2:3 hisobida gʻalabani tortib oldi.
Bu jamoalar ushbu saralashning ikkinchi bosqichida ham oʻzaro duch kelgan. Oʻyinlarning ikkisi ham (2:2, 0:0) durang bilan yakunlangan.
Oʻzaro oʻyinlar natijasi:
Oʻzbekiston jamoasi Eron bilan 13 bor toʻqnash kelgan. Uchrashuvlarning 3 tasida durang qayd etilgan. 9 uchrashuvda Eron jamoasi gʻalaba qozongan. Oʻzbekiston esa 2012 yili “Ozodi” stadionida boʻlib oʻtgan uchrashuvda Baqoevning goli evaziga Eronni magʻlubiyatga uchratgan. Oʻzbekiston hozirgacha oʻz uyida Eronni magʻlubiyatga uchrata olmagan.
Soʻnggi besh uchrashuv:
- Jahon chempionati saralashi. Eron — Oʻzbekiston 0:0;
- Jahon chempionati saralashi. Oʻzbekiston — Eron 2:2;
- CAFA-2023 musobaqasi. Oʻzbekiston — Eron 0:1;
- Oʻrtoqlik oʻyini. 2020 yil. Oʻzbekiston — Eron 1:2;
- Oʻrtoqlik oʻyini. 2018 yil. Oʻzbekiston — Eron 0:1.
Soʻnggi oʻyin natijalari
Oʻzbekiston milliy jamoasi oxirgi 5 uchrashuvning 4 tasida gʻalaba qozondi, yagona durang aynan Eron jamoasi bilan qayd etildi. Uchrashuvlarda 10 ta gol kiritdi va 3 bora oʻz darvozasidan toʻp olib chiqdi. Qiziqarlisi 3 golga ham qoʻshnilarimiz mualliflik qildi (Qirgʻiziston oʻzbekistonliklar darvozasiga 2 bor yoʻl topdi, Turkmaniston esa bir marta).
Eron jamoasi ham 5 uchrashuvda Oʻzbekiston natijasi bilan bir xil koʻrsatkich namoyish etdi. Oʻzbekiston bilan durang oʻynagan Eron uch raqibini minimal 1:0 hisobida engdi, Gongkong bilan uchrashuv 2:4 hisobida yakunlandi. Eron 5 oʻyinda raqiblar darvozasiga 7 bor yoʻl topdi va 2 bor raqiblarga gol urish imkonini berdi.
Yoʻqotishlar
Mezbonlar tarkibida Oston Oʻrunovning mazkur uchrashuvda qatnashishi soʻroq ostida qolmoqda. Eron chempionatida oʻynayotgan tajribali hujumchi mashgʻulotlarga qatnashayotganini inobatga olsak, uning uchrashuvda qatnashish imkoni ham bor. Qolgan legionerlar ham tarkibga qoʻshilgan. Dastlabki ikki oʻyinni jarohat sabab oʻtkazib yuborgan himoyachi Abduqodir Husanov ham optimal formada, oʻyinga tayyor.
Eng katta yoʻqotish bu — terma jamoaning bosh murabbiyi Srechko Katanes. U sogʻligidagi muammo sabab uchrashuvga jamoani tayyorlay olmadi. Toshkentdagi ikki uchrashuvda uning yordamchilari futbolchilarga koʻrsatmalar beradi. Ammo murabbiy yordamchilarining xabar berishicha, ertaga bosh murabbiy bilan aloqa oʻrnatiladi.
Eron jamoasi hujumkor tarkib bilan Toshkentga keldi. Ulardagi eng katta yoʻqotish himoya pozitsiyasida hisoblanadi. Eron terma jamoasi hamda “Persepolis” jamoasining tajribali himoyachisi Muhammad Huseyn jarohat sabab ushbu uchrashuvda maydonga tushmaydi. 30 yoshli himoyachi 2015 yildan beri jamoa himoyasida oʻynab keladi. 55 uchrashuvda maydonga tushgan futbolchi 6 bor raqiblar darvozasiga yoʻl topgan.