Myanmadagi zilzila qurbonlari soni 1,7 ming nafarga yetdi
Myanmada sodir bo‘lgan kuchli zilzila oqibatida halok bo‘lganlar soni 1,7 ming nafarga yetdi. Bu haqda Xitoyning «Sinxua» agentligi xabar bermoqda. Shuningdek, 3,4 mingga yaqin kishi jarohatlangani va taxminan 300 nafar odam bedarak yo‘qolgani ma’lum qilindi.
Aftershoklar va zilzilaning ta’siri
Tailand meteorologiya departamenti ma’lumotiga ko‘ra, 28 martdan boshlab Myanmada 168 ta aftershok, ya’ni zilzilaning takroriy silkinishlari qayd etilgan. Yer osti silkinishlarining magnitudasi 1,0 dan 7,0 ballgacha bo‘lgan, aksariyat hollarda 5,0 balldan past ko‘rsatkichlar qayd etilgan.
Zilzilaning markazi va ta’siri
28 mart sanasida Myanmada magnitudasi 7,7 ball bo‘lgan zilzila sodir bo‘lgan edi. Kuchli silkinishlar qo‘shni davlatlar — Tailand va Xitoyda ham sezilgan. 30 mart holatiga ko‘ra, Tailand poytaxti Bangkokda zilzila qurbonlari soni 17 nafarga yetdi, jarohatlanganlar 32 nafarni tashkil qilmoqda. Shuningdek, 83 kishi bedarak yo‘qolgani haqida ma’lumot bor.
Olimlarning fikri
Mutaxassislarning ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur vayronkor zilzilaning sababi Myanmadagi Sagayn sinig‘ida tektonik plitalarning harakatlanishi bo‘lgan. Tektonik faollik hali ham davom etayotgani sababli, aftershoklar takrorlanishi va qurbonlar soni ortishi mumkin.
Myanma hukumati va xalqaro tashkilotlar favqulodda yordam ko‘rsatish ishlarini davom ettirmoqda. Qidiruv-qutqaruv ishlari jadal olib borilmoqda.