Myanma 29 mart kuni yana bir zilzilani boshdan kechirdi, deb Tengrinews.kz xabar berdi. Yevropa-O‘rta Yer dengizi seysmologiya markazi (EMSC) ma’lumotlariga ko‘ra, 29 mart kuni Myanmada yangi zilzila ro‘y berdi. Magnitudasi 5,1 bo‘lgan yer silkinishi poytaxt Neypyido shahridan 2 km uzoqlikda qayd etilgan. Zilzilaning chuqurligi 10 km bo‘lgan.
Hozircha talafotlar yoki qurbonlar haqida ma’lumot yo‘q.
Eslatib o‘tamiz, 28 mart kuni mahalliy vaqt bilan soat 12:50 da (Ostona vaqti bilan 11:20) Myanmaning markaziy qismida 7,7 magnitudali kuchli zilzila sodir bo‘lgan edi. Bu zilzila mamlakat bo‘ylab katta vayronalarga olib kelgan. Uning epitsentri Mamlakatning ikkinchi yirik shahri Mandalaydan 17 km uzoqlikda joylashgan.
Mandalay shahrida taxminan 1,5 million kishi yashaydi.
Myanma hukumati barcha mamlakat va tashkilotlarni insonparvarlik yordamiga chaqirdi va xalqaro yordam yo‘llari ochiqligini bildirdi.
Zilzila to‘lqinlari Tailand, Bangladesh, Laos, Xitoy va Hindistonda ham sezilgan. Tailandda kamida 10 kishi halok bo‘lgani, 16 kishi jarohatlangani va 100 dan ortiq kishining bedarak yo‘qolgani ma’lum qilindi.
Bangkokda qurilayotgan 30 qavatli bino qulab tushgan, o‘nlab odamlar vayronalar ostida qolgan.
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev 29 mart kuni Myanma Bosh vaziri Min Aung Xlaynga hamdardlik bildirgan telegramma yuborib, jabrlanganlarga shifo tilagan.