Ukraina va Moldovada yirik suiqasdlar zanjiri fosh etildi
Foto: picture-alliance/dpa/Sputnik/Stringer
Ukraina hamda Moldova huquq-tartibot idoralari Rossiya maxsus xizmatlari tomonidan boshqarilgan va taniqli shaxslarni jismoniy yo‘q qilishni maqsad qilgan guruh faoliyatiga chek qo‘ydi. Ukraina bosh prokurori Ruslan Kravchenkoning so‘zlariga ko‘ra, jinoyatchilar har bir "buyurtma" ijrosi uchun 100 ming AQSH dollarigacha bo‘lgan miqdorda mukofot puli va’da qilingan.
Jangarilar kurer niqobi ostida harakat qilgan
Qo‘lga olingan 10 nafar gumonlanuvchi (7 nafari Ukrainada, 3 nafari Moldovada) orasida guruh yetakchisi — muqaddam Rossiyada qamoq jazosini o‘tagan 34 yoshli Moldova fuqarosi borligi aniqlangan. Jinoiy to‘da a’zolari Ukrainaga sayyoh sifatida kirib kelib, o‘zlarini "yetkazib berish xizmati" xodimlari kabi ko‘rsatgan holda bo‘lajak qurbonlarni ta’qib qilishgan.
Ular Google Maps orqali nishonlarning yashash va dam olish manzillarini belgilab, doimiy ravishda Rossiyadagi kuratorlariga hisobot berib turishgan. Tezkor tadbirlar davomida o‘tkazilgan 20 dan ortiq tintuvlarda ko‘plab qurol-yarog‘, portlovchi moddalar va aloqa vositalari musodara qilingan.
Nishonda kimlar bor edi?
Ma’lum bo‘lishicha, Rossiya razvedkasi jamoatchilikda qo‘rquv va vahima uyg‘otish uchun eng taniqli shaxslarni tanlab olgan:
• Dmitriy Gordon — taniqli jurnalist (unga avval ham bir necha bor suiqasd uyushtirilgan);
• Andrey Yusov — Ukraina Mudofaa vazirligi Bosh razvedka boshqarmasi (GUR) vakili;
• Strategik davlat korxonalari rahbarlari va GURning "Xorijiy legioni" harbiylari.
Maqsad: Ijtimoiy portlash va xaos
Ukraina ichki ishlar vaziri Igor Klimenkoning ta’kidlashicha, guruh allaqachon barcha tayyorgarlikni yakunlab, faqat yakuniy "yo‘q qilish" buyrug‘ini kutib turgan. Suiqasdlardan ko‘zlangan asosiy maqsad — Ukrainadagi xavfsizlik tizimi haqida salbiy tasavvur uyg‘otish va mamlakat ichida parokandalik keltirib chiqarish bo‘lgan.
Hozirda qo‘lga olingan barcha shaxslarga nisbatan og‘ir jinoiy moddalar bilan ish qo‘zg‘atilgan va tergov harakatlari davom etmoqda.
Sizningcha, bunday yashirin agentlik tarmoqlariga qarshi kurashda oddiy fuqarolarning hushyorligi qanchalik ahamiyatli?