Шимолий Корея Россияга яна 3000 аскар юборди: Украинадаги урушда Пхеняннинг иштироки ортмоқда
Жанубий Корея манбаларига кўра, Шимолий Корея 2024 йил бошидан бери Россияга 3000 нафар ҳарбийни юборди. Бу аскарлар Москва томонидан Украинадаги фронтда жанг қилувчи қўшинларни кучайтириш мақсадида жалб этилмоқда. Бу ҳақда Жанубий Корея Бирлашган штаб бошлиқлари қўмитаси 27 март куни расман маълум қилди.
Шимолий Корея Россияга ҳарбий кўмак кўрсатишда давом этмоқда
Жанубий Корея ва Ғарб манбаларининг маълумотларига кўра, Пхенян нафақат аскарлар юбормоқда, балки Россияни қурол-яроғ билан таъминлашни ҳам кучайтирмоқда. Хусусан, Россияга йўналтирилган «катта миқдордаги қисқа масофали баллистик ракеталар», артиллерия снарядлари ва бир нечта ракета тизимлари етказилгани қайд этилган.
Сеул расмийларининг баёнотига кўра, Россияга дастлаб юборилган 11 минг Шимолий Корея аскарининг 4 минг нафари фронтда ҳалок бўлган ёки яраланган. Жанубий Корея Пхеняннинг ҳарбий кўмаги ортда қолмаслигини ва келгуси ойларда Россияга яна кўпроқ аскар юборилиши мумкинлигини таъкидлади.
Ғарб разведкаси: Россия Курск областида қўшин жойлаштирмоқда
Жанубий Корея, Украина ва АҚШ маълумотларига кўра, 2024 йил октябридан бери Россия Украина билан чегарадош Курск вилоятида 10 мингга яқин ҳарбий хизматчини жойлаштирган. Ушбу қўшинлар Украинага ҳужум қилиш ёки ҳимоя позицияларини мустаҳкамлаш мақсадида фаолият юритмоқда.
Январ ойи охирида The New York Times ва Sky News манбалари Шимолий Корея аскарлари Украинадаги катта йўқотишлар туфайли фронт чизиғидан олиб чиқилгани ҳақида хабар берган эди. Бироқ, Пхеняннинг Россияга ҳарбий кўмак кўрсатиши давом этаётгани бу жараённинг тўхтамаганини кўрсатмоқда.
Шимолий Корея – Россиянинг стратегик ҳамкорига айланмоқда
Охирги ойларда Россия ва Шимолий Корея ўртасидаги ҳарбий ҳамкорлик сезиларли даражада кучайди. Пхеняннинг Москвага аскарлар ва қурол-яроғ юбориши халқаро ҳамжамият томонидан қаттиқ танқид қилинмоқда. АҚШ ва Жанубий Корея Россия билан КХДР ўртасидаги бу ҳамкорлик халқаро санкцияларни бузишини таъкидламоқда ва бу ҳолатга қарши чоралар кўриш эҳтимолини кўриб чиқмоқда.
Шу билан бирга, Украинадаги уруш давом этаётган бир шароитда Россия ва Шимолий Корея муносабатлари келажакда янада мустаҳкамланиши мумкин. “Замин” янгиликларини “Telegram”да кузатиб боринг