Мянмадаги зилзила қурбонлари сони 1,7 минг нафарга етди
Мянмада содир бўлган кучли зилзила оқибатида ҳалок бўлганлар сони 1,7 минг нафарга етди. Бу ҳақда Хитойнинг «Синхуа» агентлиги хабар бермоқда. Шунингдек, 3,4 мингга яқин киши жароҳатлангани ва тахминан 300 нафар одам бедарак йўқолгани маълум қилинди.
Афтершоклар ва зилзиланинг таъсири
Таиланд метеорология департаменти маълумотига кўра, 28 мартдан бошлаб Мянмада 168 та афтершок, яъни зилзиланинг такрорий силкинишлари қайд этилган. Ер ости силкинишларининг магнитудаси 1,0 дан 7,0 баллгача бўлган, аксарият ҳолларда 5,0 баллдан паст кўрсаткичлар қайд этилган.
Зилзиланинг маркази ва таъсири
28 март санасида Мянмада магнитудаси 7,7 балл бўлган зилзила содир бўлган эди. Кучли силкинишлар қўшни давлатлар — Таиланд ва Хитойда ҳам сезилган. 30 март ҳолатига кўра, Таиланд пойтахти Бангкокда зилзила қурбонлари сони 17 нафарга етди, жароҳатланганлар 32 нафарни ташкил қилмоқда. Шунингдек, 83 киши бедарак йўқолгани ҳақида маълумот бор.
Олимларнинг фикри
Мутахассисларнинг маълумотларига кўра, мазкур вайронкор зилзиланинг сабаби Мянмадаги Сагайн синиғида тектоник плиталарнинг ҳаракатланиши бўлган. Тектоник фаоллик ҳали ҳам давом этаётгани сабабли, афтершоклар такрорланиши ва қурбонлар сони ортиши мумкин.
Мянма ҳукумати ва халқаро ташкилотлар фавқулодда ёрдам кўрсатиш ишларини давом эттирмоқда. Қидирув-қутқарув ишлари жадал олиб борилмоқда.