Shimoliy Koreya Rossiyaga yana 3000 askar yubordi: Ukrainadagi urushda Pxenyanning ishtiroki ortmoqda
Janubiy Koreya manbalariga ko‘ra, Shimoliy Koreya 2024 yil boshidan beri Rossiyaga 3000 nafar harbiyni yubordi. Bu askarlar Moskva tomonidan Ukrainadagi frontda jang qiluvchi qo‘shinlarni kuchaytirish maqsadida jalb etilmoqda. Bu haqda Janubiy Koreya Birlashgan shtab boshliqlari qo‘mitasi 27 mart kuni rasman ma’lum qildi.
Shimoliy Koreya Rossiyaga harbiy ko‘mak ko‘rsatishda davom etmoqda
Janubiy Koreya va G‘arb manbalarining ma’lumotlariga ko‘ra, Pxenyan nafaqat askarlar yubormoqda, balki Rossiyani qurol-yarog‘ bilan ta’minlashni ham kuchaytirmoqda. Xususan, Rossiyaga yo‘naltirilgan «katta miqdordagi qisqa masofali ballistik raketalar», artilleriya snaryadlari va bir nechta raketa tizimlari yetkazilgani qayd etilgan.
Seul rasmiylarining bayonotiga ko‘ra, Rossiyaga dastlab yuborilgan 11 ming Shimoliy Koreya askarining 4 ming nafari frontda halok bo‘lgan yoki yaralangan. Janubiy Koreya Pxenyanning harbiy ko‘magi ortda qolmasligini va kelgusi oylarda Rossiyaga yana ko‘proq askar yuborilishi mumkinligini ta’kidladi.
G‘arb razvedkasi: Rossiya Kursk oblastida qo‘shin joylashtirmoqda
Janubiy Koreya, Ukraina va AQSH ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil oktyabridan beri Rossiya Ukraina bilan chegaradosh Kursk viloyatida 10 mingga yaqin harbiy xizmatchini joylashtirgan. Ushbu qo‘shinlar Ukrainaga hujum qilish yoki himoya pozitsiyalarini mustahkamlash maqsadida faoliyat yuritmoqda.
Yanvar oyi oxirida The New York Times va Sky News manbalari Shimoliy Koreya askarlari Ukrainadagi katta yo‘qotishlar tufayli front chizig‘idan olib chiqilgani haqida xabar bergan edi. Biroq, Pxenyanning Rossiyaga harbiy ko‘mak ko‘rsatishi davom etayotgani bu jarayonning to‘xtamaganini ko‘rsatmoqda.
Shimoliy Koreya – Rossiyaning strategik hamkoriga aylanmoqda
Oxirgi oylarda Rossiya va Shimoliy Koreya o‘rtasidagi harbiy hamkorlik sezilarli darajada kuchaydi. Pxenyanning Moskvaga askarlar va qurol-yarog‘ yuborishi xalqaro hamjamiyat tomonidan qattiq tanqid qilinmoqda. AQSH va Janubiy Koreya Rossiya bilan KXDR o‘rtasidagi bu hamkorlik xalqaro sanksiyalarni buzishini ta’kidlamoqda va bu holatga qarshi choralar ko‘rish ehtimolini ko‘rib chiqmoqda.
Shu bilan birga, Ukrainadagi urush davom etayotgan bir sharoitda Rossiya va Shimoliy Koreya munosabatlari kelajakda yanada mustahkamlanishi mumkin.