AQSH prezidenti Donald Tramp import avtomobillariga yangi bojlar joriy etilishi haqidagi bayonot berganidan so‘ng, global savdo munosabatlarida keskinlashuv kuzatildi. Bu holat fond bozorlarida pasayishga olib kelib, sarmoyadorlarni xavfsiz aktivlarga, jumladan, oltinga sarmoya kiritishga undadi. Natijada, qimmatbaho metall narxi yanada oshdi va tarixiy rekordni yangiladi.
Oltin narxi yana bir rekordga erishdi
Toshkent vaqti bilan 20:34 da spot bozorida oltin narxi 1,21 foizga o‘sib, bir troya unsiyasi uchun 3055,69 dollarga yetdi. Savdo paytida esa u yanada yuqori ko‘tarilib, 3057,78 dollarga yetdi. Bu joriy yil boshidan beri oltin narxi uchun 17-marotaba qayd etilgan rekord daraja bo‘ldi.
Sarmoyadorlarning xavfsiz aktivga murojat qilishi
RJO Futures kompaniyasi vakili Bob Haberkornning ta’kidlashicha, yaqin vaqt ichida fyuchers narxlari 3100 dollar chegarasiga yetishi mumkin. Buning asosiy sababi sarmoyadorlarning oltinni "panadagi aktiv" sifatida tanlashi hisoblanadi. Haberkornning fikriga ko‘ra, oltin narxining o‘sishi Trampning tarif siyosati atrofidagi noaniqlik bilan bog‘liq bo‘lib, bozordagi ishonchsizlikni kuchaytirmoqda.
Oltin narxiga ta’sir etuvchi omillar
Investorlar AQSHda shaxsiy iste’mol xarajatlari indeksi (PCE) e’lon qilinishini kutmoqda. Ushbu indeks AQSH Markaziy banki (Federal zaxira tizimi – FZT) tomonidan foiz stavkalari bo‘yicha qabul qilinadigan keyingi qarorlarga doir ishora bo‘lishi mumkin.
"Agar PCE ko‘rsatkichi kutilgandan yaxshi chiqsa, bu oltin narxi uchun yanada o‘sish imkoniyatini yaratadi. Chunki bu holat FZTga stavkalarni tushirish uchun ko‘proq imkoniyat beradi", – deydi Haberkorn.
Qimmatbaho metallar bozoridagi boshqa o‘zgarishlar
Oltin bilan birga, boshqa qimmatbaho metallar narxi ham o‘sishda davom etmoqda:
- Palladiy narxi 0,99 foizga oshib, unsiyasi 977,71 dollarni tashkil qildi.
- Kumush 1,88 foizga qimmatlab, 34,34 dollarga yetdi.
- Platina 1,12 foizga oshib, 985,55 dollar darajasini qayd etdi.
Global iqtisodiy beqarorlik va AQSH bojxonalari siyosatiga doir keskinlik davom etayotgani bois, sarmoyadorlar xavfsiz sarmoya vositasi sifatida oltinga bo‘lgan talabni oshirishda davom etmoqda. Bundan kelib chiqib, yaqin kelajakda ham oltin narxlari yangi rekordlarga erishishi mumkin. “Zamin” yangiliklarini “Telegram”da kuzatib boring