TBC Bank Group Ўзбекистонда янги бошқарувчи компания тузилганини эълон қилди, деб Spot.uz хабар берди.
TBC Bank Group PLC Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕБРР) ҳамда Халқаро молия корпорацияси (МФК) билан келишувга эришди. Келишувга кўра, Ўзбекистондаги бизнеслар ягона бошқарув остида — TBC Digital номли янги компания таркибида бирлаштирилади. Янги компания республикада рўйхатдан ўтказилган бўлиб, TBC Uzbekistan экотизими доирасидаги барча бизнесларини бошқаради. TBC Digital'нинг бош директори сифатида Ника Курдиани тайинланади.
2021 йил сентябрда ЕБРР ва МФК TBC Bank Uzbekistan’нинг 20 фоиздан акциясини харид қилган, TBC Group эса 60 фоиз улушга эга бўлган. Бошқарувни тартибга солиш мақсадида томонлар акциядорлик шартномаси тузган, унда директорлар кенгаши ва акциядорлар ваколатлари белгилаб қўйилган. Ҳар икки молиявий институт ўз улушларини TBC Bank'га сотиш ва TBC Bank уни қайта сотиб олиш ҳуқуқини берувчи опционга эга бўлган.
Янги келишувларга кўра, TBC Digital TBC Bank Uzbekistan ва Payme’нинг ягона эгасига айланади. Компаниядаги улушлар қуйидагича тақсимланади: