Buxoroda bahsli rolik sahnalashtirildi: aybdorlar sudda jarima oldi
Buxoro viloyati Peshko‘ tumanidagi «Ahror ota» oshxonasi atrofida tarqalgan video ijtimoiy tarmoqlarda qattiq norozilik uyg‘otdi: lavhada bir fuqaro oyog‘idan osib qo‘yilgan, uning yonida esa qassob rolidagi shaxs pichoq charxlab turgan holat aks etgan.
Holat yuzasidan surishtiruv o‘tkazilganda, bu voqea haqiqiy zo‘ravonlik emas, balki “xayp” va mijoz jalb qilish maqsadida oldindan kelishilgan holda sahnalashtirilgani ma’lum bo‘ldi. Ya’ni rolikni bloger va oshxona egalari auditoriya yig‘ish, mashhurlik ortidan quvish va xaridorlar sonini ko‘paytirish uchun tayyorlagan.
To‘plangan materiallar Peshko‘ tuman sudida ko‘rib chiqilib, aybdorlar Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 1781-moddasi (reklama to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish) bilan aybli deb topildi. Sud qaroriga ko‘ra, ular bazaviy hisoblash miqdorining yetti baravari miqdorida jarimaga tortilgan.
Shu yerda bir muhim nyuans bor: bu kabi “rolik qilib qo‘yaylik, keyin kechiramiz” degan yondashuv endilikda yana ham qimmatga tushishi mumkin. Chunki 2026 yil 3 fevral kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida internetda o‘z huquqbuzarligini tarqatgan shaxslarga javobgarlik belgilashni nazarda tutuvchi qonun loyihasi birinchi o‘qishda qabul qilingani xabar qilingan.
Xulosa oddiy: reklama qilish mumkin, lekin odam qadrini yerga urib emas. “Ko‘rishlar” o‘tadi, lekin obro‘ qoladi — va qonun ham.