© Sputnik / Ramil Sitdikov
Rossiya Ukrainadagi nishonlarni tahdidlarga qarab tanlaydi. Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Rossiya va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari bilan matbuot anjumanida ma'lum qildi.
“Biz Ukraina hududidagi yoʻq qilish uchun nishonlarni faqat Rossiya Federatsiyasidan kelayotgan tahdidlar asosida tanlaymiz. Bular harbiy ob'ektlar, mudofaa sanoati korxonalari va Kievdagi qarorlar qabul qilish markazi boʻlishi mumkin”, — dedi TIV rahbari.
Uning soʻzlariga koʻra, Ukrainadagi sulh - hech qaerga olib boradigan yoʻl, Moskva kelishuv haqidagi quruq gaplar bilan qanoatlanmaydi.
“Biz quruq gap bilan qanoatlanmaymiz. Hozircha biz eshitgan narsa - qandaydir sulh tuzish zarurligi haqidagi gaplar... Sulh - hech qaerga olib boradigan yoʻl, bizga Rossiya Federatsiyasi xavfsizligi va qoʻshnilarimizning qonuniy xavfsizlik manfaatlarini ta'minlash uchun barcha shart-sharoitlarni belgilaydigan yakuniy huquqiy kelishuvlar kerak, ammo xalqaro huquqiy asosda ushbu kelishuvlarni buzish mumkin emasligini belgilaydigan kontekstda”, — deya aniqlik kiritdi u.
Qayd etilishicha, sulh Kievni qurol-yarogʻ bilan toʻldirishga vaqt orttirish uchun zarur ekanligini haqiqatdan ham hech kim yashirmaydi.
Rossiya AQShning saylangan prezidenti Donald Tramp ma'muriyati bilan Ukrainadagi vaziyatni tartibga solish masalasida maslahatlashishga tayyor Moskva Oq uy mojaroning asl sabablarini oʻrganishiga umid qilmoqda.
“Janob Tramp ma'muriyati, jumladan janob (AQShning Ukraina boʻyicha boʻlajak maxsus vakili Keyt – tahr.) Kellog mojaroning asl sabablarini oʻrganishiga chin dildan umid qilaman”, — dedi Lavrov.
Rossiya teng huquqli muloqot va muvozanat izlashga tayyor boʻlgan Gʻarb davlatlarining vakillari bilan muloqotga ochiq.
“Biz manfaatlar muvozanatini, oʻzaro manfaatli kelishuvlarni izlab, teng huquqli muloqot tarafdori boʻlgan barcha Gʻarb vakillari bilan gaplashishga tayyormiz, buni bir necha bor ta'kidlaganmiz”, — dedi Lavrov.
Vazirning aytishicha, bunday vakillar bor - bular Vengriya va Slovakiya.
"Evropa Ittifoqining boshqa a'zolari ham asta-sekin ba'zi maxfiy suhbatlarni soʻrashni boshlashmoqda, ammo juda kam odam ochiqchasiga gapirishga jur'at eta oladi, Evropa Ittifoqida qattiq tartib-intizom bor", — deya qoʻshimcha qildi Rossiya TIV rahbari.
Lavrovning aytishicha, Frantsiya bir necha bor yopiq kanallar orqali Rossiyaga Ukraina boʻyicha Kiev ishtirokisiz muloqot oʻrnatishni taklif qilgan.
Rossiya Suriyaning yangi rasmiylari bilan aloqalarni davom ettirmoqda va mintaqaviy masalalar boʻyicha muloqotdan manfaatdor, dedi Sergey Lavrov.
“Biz diplomatik missiyamiz orqali Suriyaning yangi rasmiylari bilan aloqalarni davom ettiramiz. Avvalo, biz hozir Rossiya fuqarolari xavfsizligini ta'minlash va elchixonamiz xavfsiz ishlashi bilan bogʻliq masalalarni muhokama qilmoqdamiz”, — dedi Lavrov. “Biz ikki tomonlama munosabatlarimizning boshqa masalalari va mintaqaviy kun tartibidagi masalalar boʻyicha muloqotga tayyormiz”. “Zamin” yangiliklarini “Telegram”da kuzatib boring