21 fevralda tog‘oldi hududlarda sel xavfi kuchayishi ma’lum qilindi
Joriy yilning 21 fevral kuni kutilgan yomg‘irlar sabab, respublikaning ayrim tog‘oldi va tog‘li hududlarida sel-suv toshqinlari yuzaga kelishi ehtimoli bor. Mutaxassislar bu kabi ob-havo sharoitida suv oqimlari tez kuchayishi, kichik soy va jarliklar qisqa vaqt ichidayoq xavfli darajaga chiqib ketishi mumkinligini eslatmoqda.
Xususan, quyidagi hududlarda xavf yuqoriroq bo‘lishi mumkin:
- Qashqadaryo viloyati: Yakkabog‘, Dehqonobod, Chiroqchi, Kitob, Shahrisabz, Qamashi, G‘uzor.
- Surxondaryo viloyati: Sariosiyo, Uzun, Oltinsoy, Denov, Boysun, Sherobod, Sho‘rchi, Qumqo‘rg‘on, Muzrabot.
- Samarqand viloyati: Urgut, Samarqand, Bulung‘ur, Nurobod, Qo‘shrabot, Kattaqo‘rg‘on, Payariq, Jomboy, Ishtixon.
- Navoiy viloyati: Xatirchi, Navbahor, Nurota, Konimex, Karmana.
- Jizzax viloyati: Zomin, Baxmal, G‘allaorol, Sharof Rashidov, Forish, Yangiobod.
- Toshkent viloyati: Ohangaron, Bo‘stonliq, Parkent, Piskent, O‘rta Chirchiq, Yuqori Chirchiq tumanlari, shuningdek Angren va Olmaliq shaharlari.
- Namangan viloyati: Pop, Kosonsoy, Chortoq, Chust, Namangan, Yangiqo‘rg‘on.
- Farg‘ona viloyati: So‘x, Shohimardon, Farg‘ona, Beshariq.
- Andijon viloyati: Andijon, Asaka, Jalaquduq, Qo‘rg‘ontepa, Paxtaobod, Izboskan, Xo‘jaobod, Marhamat tumanlari va Xonobod shahri.
Mutaxassislar, ayniqsa, tog‘oldi-tog‘li hududlarda istiqomat qiluvchilarni, dam oluvchilarni hamda shu yo‘nalishlarda harakatlanayotgan haydovchilarni ehtiyot choralarini oldindan ko‘rishga chaqirmoqda. Chunki yomg‘ir paytida va undan keyin sel xavfi “bir zumda” paydo bo‘ladi: kecha sokin ko‘ringan joy bugun xavfli oqimga aylanishi mumkin.
Shuningdek, respublikaning ayrim joylarida yomg‘ir suvlari to‘planib qolishi ehtimoli ham bor. Bu ayrim past-baland nuqtalarda suv bosish holatlariga olib kelishi mumkin. Shu bois yo‘lda yurishda shoshilmaslik, xavfli jarlik va soy bo‘ylariga yaqinlashmaslik, sel kelishi mumkin bo‘lgan yo‘laklarda to‘xtab qolmaslik tavsiya etiladi.