Osiyoda 2026 yilgi jahon chempionati hal qiluvchi saralash bosqich 3-tur oʻyinlaridan keyin We Global Football portali jamoalarning okean ortidagi turnirga borish imkoniyati foizlarini yangiladi.
Unga koʻra, Oʻzbekiston milliy jamoasining 3-turda Eron bilan durang (0:0) qayd etganidan keyin A guruhidan JCh-2026 final bosqichiga toʻgʻridan-toʻgʻri yoʻl olish imkoniyati 75,9 foizdan 82,8 foizga koʻtarilgan. Ya'ni imkoniyat 7 foizga oshgan. Bu borada mamlakatimiz milliy jamoasi mundialga toʻgʻridan-toʻgʻri yoʻllanmani qoʻlga kiritish uchun da'vogarlar orasida 4-oʻrinda qayd etilgan.
2-turda Qirgʻiziston ustidan erishilgan gʻalabadan keyin Oʻzbekistonning imkoniyati 70,3 foizdan 75,9 foizga koʻtarilgan, pley-off orqali yoʻllanmaga ega chiqishi 23,8 foizga baholangan, JCh-2026ga bora olmasligi esa 1 foizdan 0,4 foizgacha tushirilgan edi.
A guruhidan Eronning JCh-2026ga toʻgʻridan-toʻgʻri borish imkoniyati eng yuqori baholangan – 98%. Forslarning imkoniyati avvalgi turdan keyin bir foizga – 97%dan 98%ga oʻsgan.
Oʻzbekistonning boʻlajak raqibi BAAning 2-turdagi magʻlubiyatidan keyin imkoniyati 15,5 foizgacha pasaytirilgan edi, KXDR bilan durangdan keyin yana pasaydi. Qatarning imkoniyati esa 2-turdan keyin 16 foizdan 11,2 foizgacha tushirilgan edi, Qirgʻiziston ustidan gʻalabadan keyin 11,4%ga koʻtarilgan.
Portal Osiyodan Yaponiya, Eron va Janubiy Koreyaning JCh-2026ga yoʻllanma olishiga deyarli shubha qilmayapti.
Osiyo JCh-2026 saralash bosqichidagi jamoalarning imkoniyatlari: