Vitaliy Denisov: "O‘zbekiston terma jamoasi Jahon chempionatiga chiqish uchun faqat g‘alaba uchun o‘ynashi kerak"
O‘zbekiston terma jamoasi 2026 yilgi Jahon chempionati saralash bosqichida hal qiluvchi bosqichga yetib keldi. Milliy jamoaning sobiq himoyachisi Vitaliy Denisov jamoa imkoniyatlari haqida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
Jahon chempionatiga yo‘llanma: O‘zbekiston orzusi
Denisov "Championat.com" nashriga bergan intervyusida, bosh murabbiy Temur Kapadze shogirdlari uchun muhim bahslar boshlanganini ta’kidlab, BAAga qarshi uchrashuvda faqat g‘alaba uchun o‘ynash kerakligini aytdi.
"Hozircha natijalarga ortiqcha e’tibor qaratmaslik lozim. O‘zbekiston hal qiluvchi bahsda o‘z kuchini namoyish etishi kerak. Ayniqsa, safarda BAAga qarshi o‘yinda jamoa o‘zining kuchli ekanini isbotlash uchun katta imkoniyatga ega. Hech qanday holatda durangga o‘ynash mumkin emas – faqat g‘alaba uchun kurashish zarur. Jahon chempionatiga chiqish va orzularni amalga oshirish vaqti keldi." – dedi Denisov.
Hal qiluvchi bahslar va O‘zbekistonning imkoniyatlari
Ayni paytda O‘zbekiston terma jamoasi Jahon chempionati-2026 saralash bosqichining A guruhida 17 ochko bilan ikkinchi o‘rinda bormoqda. Jamoa BAA terma jamoasidan 4 ochko oldinda va musobaqaning keyingi bosqichiga chiqish uchun kamida 1 ochko to‘plashi zarur.
Hal qiluvchi uchrashuvlar:
- 5 iyun – BAA - O‘zbekiston (safar)
- 10 iyun – O‘zbekiston - Qatar (Toshkent)
Agar jamoa BAA bilan o‘yinda g‘alaba qozonsa, oxirgi bahs natijasidan qat’iy nazar, o‘z tarixida ilk bor Jahon chempionatiga yo‘l olishi mumkin.
Denisovning futbolga bo‘lgan ta’siri
Ma’lumot uchun, Vitaliy Denisov faoliyati davomida O‘zbekiston, Rossiya va Yevropada bir necha yirik klublarda to‘p surgan. Hozirda u Rossiyaning "SKA Rostov" media jamoasida faoliyat yuritmoqda.
O‘zbekiston milliy jamoasi uchun oldindagi imtihon juda muhim – Jahon chempionati yo‘llanmasi faqat bir qadam uzoqlikda. “Zamin” yangiliklarini “Telegram”da kuzatib boring