Oʻzbekistonda sentyabr oyida avtomobil savdosi pasaydi, elektromobil sotish esa rekord darajada
Yangi engil avtomobillar segmenti 10 foizdan yuqori boʻlgan. Shu bilan birga, elektromobillar savdosi rekord darajaga etib, 2,4 barobar oshdi. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi Oʻzbekiston avtomobil bozorining sentyabr oyidagi holatini tahlili natijalarini esa taqdim etdi.
Aytilishicha, sentyabr oyida Oʻzbekistonda avtotransport vositalarining umumiy savdosi 110 ming donani tashkil etgan, bu oʻtgan oyga nisbatan 1,1 foizga kam. Faollikning sezilarli pasayishi yillik hisobda 25,5 foiz kuzatilmoqda.
Engil avtomobillar
Sentyabr oyida engil avtomobillar savdosi 0,3 foizga pasaygan va 102 ming donani tashkil etgan. Bu oʻtgan yilga nisbatan sezilarli pasayishni koʻrsatmoqda: engil avtomobillar savdosi 25,5 foizga kamaygan.
Hududlar boʻyicha engil avtomobillar savdosi shuni koʻrsatadiki, sentyabr oyida eng katta pasayish:
- Andijon viloyatida 9,1 foiz;
- Qashqadaryo viloyatida 7,9 foiz;
- Toshkent viloyatida 7,7 foiz qayd etilgan.
Birlamchi avtomobil bozori
Engil avtomobillar birlamchi bozorida sotuvlar oʻtgan oyga nisbatan 10,3 foizga oshgan, bu avvalgi oyga nisbatan qariyb 3,8 mingta avtomobilni tashkil etadi. Yillik koʻrsatkichlarda faollik barqarorlashmoqda, avgust oyida savdoning pasayishi 1 foiz darajasida boʻlsa, sentyabr oyida 7,7 foiz oʻsish kuzatilgan.
Mahalliy ishlab chiqarilgan yangi avtomobillar savdosi oʻsishda davom etmoqda. Sentyabr oyida sotuvlar 10,8 foizga oʻsib, 37,6 mingta avtomobilni tashkil etdi. Yillik hisobda oʻsish 12 foizni tashkil etdi.
Xorijiy engil avtomobillar
Oʻzbekistonda xorijiy engil avtomobillar bozori oʻsishda davom etdi. Avgust oyida ushbu segmentdagi savdo 25,6 foizga oshgan boʻlsa-da, sentyabr oyida oʻsish 4,5 foizga sekinlashdi va 3,3 ming donani tashkil etdi.
Ikkilamchi bozori
Engil avtomobillarning ikkilamchi bozoridagi vaziyat sotuvlar oʻsishining sekinlashishini koʻrsatgan va sotish hajmining yillik pasayishi tendentsiyasini saqlab qolgan.
Xususan, sentyabr oyida avtomobillar ikkilamchi bozoridagi faollik oʻtgan oyga nisbatan 6,3 foizga kamaygan. Hisobot davrida ushbu segmentda 60,5 mingta avtomobil sotilgan. Umuman olganda, yil davomida sotuvlar 38,4 foizga kamaygan.
Elektromobillar
Sotish hajmi rekord darajada 2,4 baravar oshgan, bu butun kuzatuv davridagi eng katta oʻsishdir. Sentyabr oyida 4,24 mingta elektromobillar sotilgan, avgust oyida esa 1,7 ming dona sotilgan.
Hududlar boʻyicha savdolarning eng katta oʻsishi:
- Toshkent shahrida 3 ming 180 dona;
- Toshkent viloyatida 285 dona;
- Andijon viloyatida 119 dona qayd etilgan;
- Yillik oʻlchovda elektr transport vositalarining savdosi deyarli 17 foizga oshgan.
Shu yilning III choragida engil elektr transport vositalarini sotish 9,3 mingtani tashkil etgan va oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 5,6 foizga kam.