Ukraina Qurolli Kuchlari Belgorod va Kursk oblastlarida operatsiya olib bormoqda
Ukraina Qurolli Kuchlari (UQK) Rossiya hududida harbiy operatsiya o‘tkazayotgani haqida aniq ma’lumotlar yo‘q, biroq The New York Times nashri manbalariga ko‘ra, ukrain harbiylari yaqinda chegaradan o‘tgan.
Ukraina hukumati va harbiy manbalarga tayanib, gazeta Belgorod va Kursk oblastlari yaqinida janglar davom etayotganini ma’lum qilgan. Rossiyaning Z-blogerlari esa ukrain kuchlari chegara hududlarida bir necha aholi punktlarini bombardimon qilayotgani haqida xabar tarqatishgan.
Ukraina kuchlarining harakatlari
Deep State loyihasining xaritasiga ko‘ra, Ukraina QK Kursk oblastida 77 km² maydonni nazorat qilmoqda, Belgorod oblastida esa 13 km² hududning qaysi tomon nazoratida ekani aniq emas. Bu hududda Popovka qishlog‘i joylashgan bo‘lib, ukrain kuchlari unga kirgani haqida turli manbalar xabar bermoqda.
Urushni o‘rganish instituti (ISW) ma’lumotlariga ko‘ra, 18 mart kuni Ukraina qismlari Belgorod oblastidagi Krasnoyarujskoye rayoniga kirgan, Demidovkagacha yetib borgan va chegara hududida yana uchta aholi punktini egallagan.
Finlandiyaning Black Bird Group tahlilchisi Pasi Paroynen ham buni tasdiqlab, Ukraina kuchlari bufer hudud yaratishga muvaffaq bo‘lganini va dastlabki kunlarda bir necha qishloqni egallaganini ta’kidladi. Uning fikricha, hozirgi vaqtda Demidovka UQK nazoratida bo‘lishi mumkin.
Rossiyaning reaksiyasi
Belgorod oblasti gubernatori Vyacheslav Gladkov 28 mart kuni Telegram orqali Rossiya hududida o‘q uzishlar va dron hujumlari sodir bo‘layotgani haqida xabar berdi, biroq Ukraina kuchlarining Belgorod oblastida harakat qilayotganiga doir ma’lumotni tasdiqlamadi.
Rossiyaning Z-kanallari e’lon qilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Ukraina kuchlari Belgorod viloyatidagi bir necha ko‘prikka zarba bergan. Bu hududni izolyatsiya qilish maqsadida amalga oshirilgani taxmin qilinmoqda. Shuningdek, «Ribar» kanali ma’lumotiga ko‘ra, UQK Popovka qishlog‘ini egallagan va Krasnoyarujskoye rayoniga qarshi yirik kuchlarni joylashtirgan.
Ukraina rasmiylarining pozitsiyasi
Ukraina hukumatidagi yuqori lavozimli rasmiy Andrey Kovalenko The New York Times nashriga bergan intervyusida, Ukraina o‘z hududini Rossiya hujumlaridan himoya qilish uchun jangovar harakatlar olib borayotganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina Belgorod oblastida joylashgan Rossiya kuchlarini yo‘q qilishni maqsad qilgan, chunki Moskva bu kuchlarni Ukraina hududiga hujum qilish uchun foydalanishni rejalashtirayotgan edi.
Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi harbiy harakatlar yangi bosqichga chiqib, Ukraina kuchlari chegara ortidagi hududlarga zarbalar bermoqda. Har ikki tomondan tasdiqlangan ma’lumotlar cheklangan bo‘lsa-da, ushbu jarayon Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi qurolli to‘qnashuvning yanada keskinlashuvi mumkinligini ko‘rsatmoqda.