Afg‘oniston hukumati Ramazon hayiti sabab 2463 nafar mahbusni afv etdi
Afg‘oniston hukumati Ramazon hayiti munosabati bilan 2463 nafar mahbusni afv etdi. Bu haqda «Tolibon» yetakchisi Haybatulloh Oxunzoda tomonidan qabul qilingan qarorga asosan xabar berildi. Shuningdek, 3152 nafar mahkumga belgilangan jazo yumshatildi.
Maxsus qo‘mita afv jarayonini boshqardi
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mahbuslarni bayram munosabati bilan ozod qilish va jazolarni yengillashtirish tartibi Oliy sudning sud inspeksiyasi bosh direktori rahbarligida tuzilgan maxsus qo‘mita tomonidan ishlab chiqilgan. Bu tashabbus mamlakatdagi insonparvarlik siyosati va jamiyatda ijtimoiy barqarorlikni ta’minlash yo‘lidagi qadam sifatida baholanmoqda.
Kanadalik harbiyning ozod etilishi
Avvalroq, 2024 yil yanvar oyida Afg‘oniston hukumati 2023 yil noyabr oyida Kobulda hibsga olingan Kanada Qurolli kuchlari faxriysi Devid Laverini ozod etgan edi. Ushbu harbiy ishlagan Veterans Transition Network tashkiloti ma’lumotiga ko‘ra, Laveri Afg‘onistonga gumanitar missiyani bajarish uchun tez-tez kelib turgan. Shuningdek, u AQSH qo‘shinlari Afg‘onistonni tark etayotgan paytda 100 nafar afg‘onni evakuatsiya qilishda yordam bergan.
Tolibon hukumati va xalqaro munosabatlar
Afg‘onistonda «Tolibon» hukumati 2021 yildan beri hokimiyatni boshqarib kelmoqda. Uning inson huquqlariga munosabati va boshqaruv usullari xalqaro maydonda muntazam muhokama qilinadi. Shu bilan birga, hukumat tomonidan amalga oshirilayotgan afv va jazo yengillashtirish tadbirlari mamlakatdagi umumiy siyosiy va ijtimoiy vaziyatni yumshatishga qaratilgan harakatlar sifatida ko‘rilishi mumkin.
Bu tadbirlar Afg‘onistondagi inson huquqlari va adolat tizimiga bo‘lgan munosabatlarni o‘zgartirishda qanchalik samarali bo‘lishi vaqt o‘tishi bilan ma’lum bo‘ladi.