"Molotok" laqabli shaxs va u tuzgan jinoiy guruh a’zolari qo‘lga olindi
Davlat xavfsizlik xizmati Toshkent viloyati boshqarmasi hamda Ichki ishlar vazirligi tizimi xodimlari o‘zaro hamkorlikda o‘tkazgan tezkor-qidiruv va profilaktik tadbirlar natijasida Chirchiq shahridagi jinoiy guruh faoliyatiga chek qo‘yildi. Huquq-tartibot idoralari ma’lumotlariga ko‘ra, guruh to‘liq fosh etilgan va a’zolari ushlangan.
Ma’lum bo‘lishicha, o‘zini “Molotok” laqabi bilan tanishtirgan shaxs 2023 yilning so‘nggi oylaridan boshlab hududda jinoiy tuzilma shakllantirish va ta’sir doirasini kengaytirishga harakat qilgan. U asosan sport bilan shug‘ullanuvchi, jismonan baquvvat yoshlarni atrofiga jamlab, ularni turli noqonuniy ishlarga tortib borgani qayd etilmoqda.
Tergovga qadar o‘tkazilgan surishtiruvlarda guruh a’zolari avvaldan mavjud bo‘lgan kelishmovchiliklar va qarz masalalarini qonun doirasida emas, zo‘ravonlik orqali “hal qilish”ga uringani aniqlangan. Xususan, “ko‘cha muhokamasi” deb atab kelingan yig‘ilishda jabrlanuvchiga nisbatan jismoniy kuch ishlatilib, tan jarohati yetkazilgani ma’lum qilingan.
Tezkor tadbirlar davomida guruhning barcha a’zolari qo‘lga olindi. Ularga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 277-moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Sud qarori bilan gumonlanuvchilarga qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilib, ayni paytda tergov harakatlari davom etmoqda.
Bunday holatlar bir narsani eslatadi: “kuch bilan hal qilamiz” degan yo‘lning oxiri baribir qonunga borib uriladi. Endi esa ish tergovda — haqiqat va javobgarlik albatta o‘z o‘rnini topadi.