Marko Nikolich Abbosbek Fayzullayevning “Dinamo”ga qarshi o‘yinini yuksak baholadi
O‘zbekiston milliy terma jamoasining hujumkor futbolchisi Abbosbek Fayzullayev harakat qilayotgan SSKA klubi 2025 yilda muvaffaqiyatli startni amalga oshirdi. Rossiya Premer-ligasining 22-turida “armiyachilar” o‘z maydonida Mahachqal’aning “Dinamo” jamoasini 2:0 hisobida mag‘lubiyatga uchratdi.
Fayzullayev terma jamoadan qaytib, asosiy tarkibda o‘ynadi
FIFA kunlari doirasida Qirg‘iziston va Eron terma jamoalariga qarshi o‘yinlarda faol ishtirok etganiga qaramay, Abbosbek SSKA tarkibiga qaytib, Premer-liga uchrashuvida boshlang‘ich tarkibdan joy oldi. Bu, uning jamoa uchun muhim futbolchiga aylanayotganidan dalolat beradi.
SSKA yangi yildagi ilk uchrashuvida Rossiyaning so‘nggi yillardagi eng kuchli klubi – “Zenit” maydonidan durang bilan qaytgandi. Shuningdek, keyingi uchta Premer-liga bahsida ham ketma-ket g‘alaba qozondi.
Marko Nikolich Fayzullayevning o‘yinini yuksak baholadi
Uchrashuvdan keyin SSKA ustozi Marko Nikolich futbolchilarning harakatidan mamnun ekanini ta’kidlab, Fayzullayev haqida ham fikr bildirdi:
“Futbolchilarga ofarin, darvozamiz daxlsizligini saqlab, muhim g‘alabaga erishdik. Munosib tarzda zafar quchdik, yuzta vaziyat yaratdik, o‘yin juda tomoshabop bo‘ldi. Birinchi navbatda, Tamerlan Musayev va Abbosbek Fayzullayevning darvozabon bilan birga-bir chiqqan 100 foizli vaziyatlarini nazarda tutyapman.”
Nikolich standart vaziyatlardan foydalanish uchun o‘yin oldidan maxsus tayyorgarlik olib borilganini va futbolchilarning individual harakatlari muhokama qilinishi haqida aytib o‘tdi.
Fayzullayev haqida u qo‘shimcha qildi:
“Abbosbek o‘sishda davom etmoqda. Men uning juda katta salohiyatga ega ekanini ko‘rib turibman. Uning hujumlarni samarali yakunlash bo‘yicha ishlashga ehtiyoji bor. Agar bunga erishsa, o‘nta gol urib, o‘nta assist qayd etadigan darajaga chiqadi va uni hech kim ushlab qola olmaydi.”
“U yangi o‘yin sxemasiga to‘liq moslashib bo‘ldi. Shuningdek, uning ro‘za tutib o‘ynaganini ham unutmaslik kerak. Jamoamizda olti nafar musulmon futbolchi bor. Har bir futbolchining holatini inobatga olishimiz lozim.”
SSKA chempionlikka intilmoqda
SSKA bosh murabbiyi jamoaning asosiy maqsadi haqida shunday dedi:
“Chempionlik uchun kurashishni istayotganimni aytganman, biroq bu masalaga biroz kamtarona yondashamiz. Hozir bu jarayon ijobiy ketyapti, lekin keyingi har bir o‘yin biz uchun finalga teng.”
Fayzullayevning SSKAdagi statistikasi
2023 yilning yozida SSKAga kelib qo‘shilgan 21 yoshli Abbosbek Fayzullayev joriy mavsum klub miqyosidagi barcha turnirlarda 28 ta o‘yinda maydonga tushib, 3 ta gol va 7 ta assist muallifi bo‘ldi.
Futbolchining o‘yini tobora yaxshilanib borayotgani va Nikolich uni asosiy figuralardan biri deb bilishi, uning kelajakdagi porloq faoliyati haqida umid uyg‘otmoqda.