«Энергосавдо» Жиззах филиали ходими 10 миллион сўм пора билан ушланди
Жиззах вилоятида электр тармоғи билан боғлиқ қоидабузарликни “юмшатиб қўйиш”га уриниш қимматга тушди. Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Жиззах вилояти бошқармаси ходимлари тезкор тадбир ўтказиб, «Энергосавдо» филиали Жиззах шаҳар бўлимида ишловчи Э.М.ни пул олаётган пайтида ашёвий далиллар билан ушлаган.
Маълум қилинишича, S.M.га тегишли оилавий корхонанинг ишлаб чиқариш цехида электр тармоғига ноқонуний уланиш ҳолати аниқланган. Аммо мазкур қоидабузарлик юзасидан далолатнома расмийлаштирмаслик, яъни ҳужжатни “чиқармай қўйиш” эвазига корхона раҳбаридан 10 миллион сўм талаб қилинган ва пул олинаётган вақтда ходим қўлга тушган.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси — фирибгарлик билан жиноят иши қўзғатилиб, ҳозирда тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Қисқаси, электрни ноқонуний улаш ҳам муаммо, уни “пул эвазига ёпиш” эса икки карра муаммо. Энди бу ишга нуқтани тергов қўяди — ким айбдор, ким ҳақ, барчаси расмий тартибда аниқланади.