BAA sudi 3 nafar o‘zbekistonlikni o‘lim jazosiga hukm qildi
Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) sudi 2024 yilning noyabr oyida rohib Svi Koganni o‘ldirishda ayblangan uch nafar o‘zbekistonlikni o‘lim jazosiga hukm qildi. Bu haqda Isroil hukumatidagi rasmiy manbalarga tayanib, Ynetnews xabar berdi.
Sud qarori va tafsilotlar
Manbalarga ko‘ra, sud hukmi 2025 yil 30 mart kuni chiqarilgan, biroq BAA rasmiylari tomonidan rasman e’lon qilinmagan. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi hozircha bu masala bo‘yicha rasmiy bayonot bermagan.
Shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarda sudlangan shaxslardan birining yaqin qarindoshlari bilan suhbati audio shaklda tarqalgan. Unda aytilishicha, «uchala gumondorga ham o‘lim jazosi tayinlangan». Biroq ushbu audioyozuvning haqiqiyligi hali rasman tasdiqlanmagan.
Jinoyat tarixi
2024 yil 21 noyabr kuni rohib Svi Kogan noma’lum holda bedarak yo‘qolgani haqida xabar berilgan. Ordan ko‘p o‘tmay, BAA politsiyasi uning jasadini zo‘ravonlik izlari bilan topgan.
Shuningdek, BAA Ichki ishlar vazirligi jinoyatga gumon qilingan uch nafar shaxsni qo‘lga olganini ma’lum qilgan. Ularning shaxsiyati ham oshkor qilingan: