"Krokus ishi"da prokuror suddan 15 nafariga umrbod qamoq jazosi so‘radi
RBK xabariga ko‘ra, prokuror «Krokus Siti Xoll» konsert zalida sodir etilgan terakt bo‘yicha ishda to‘rt nafar ijrochi uchun alohida rejimdagi koloniyada umrbod ozodlikdan mahrum etish jazosini so‘ragan. Manba sifatida jabrlanuvchilar advokati keltirilgan.
Gap Tojikiston fuqarolari — Shamsiddin Fariduniy, Dalerjon Mirzoyev, Muhammadsobir Fayzov va Saidakromi Rajabalizoda haqida ketmoqda — ular Jinoyat kodeksining bir qator moddalari, jumladan terakt sodir etish bo‘yicha ayblanmoqda.
Yordam berganlar ham “alohida paket”da
Davlat ayblovchisi tergovchilar ijrochilarga yordam bergan, deb hisoblayotgan 11 nafar shaxsga ham umrbod qamoq tayinlashni so‘ragan. Yana to‘rt nafar ayblanuvchi uchun esa 19 yil 11 oydan 22 yil 10 oygacha ozodlikdan mahrum etish jazosi talab qilingan.
Hodisa haqida qisqacha eslatma
Eslatib o‘tamiz, «Piknik» guruhi konserti boshlanishidan bir necha daqiqa oldin, 2024 yil 22 mart kuni “Krokus Siti Xoll”da terakt sodir bo‘lgan.
Ma’lumotlarda qayd etilishicha, qurollangan to‘rt nafar shaxs binoga bostirib kirib, tomoshabinlarga o‘q uzgan va keyin yong‘in chiqargan. Olov qisqa fursatda tarqalgan, yong‘in maydoni 13 ming kvadrat metrdan oshgan, to‘liq o‘chirishga bir kun atrofida vaqt ketgani aytilgan.
Rossiya manbalariga ko‘ra, terakt oqibatida 149 kishi halok bo‘lgan, qariyb 600 kishi turli darajada jarohat olgan.
Tergov versiyalari va bahsli nuqta
Tergov versiyasida hujum ISHIDning «Viloyati Xuroson» guruhi tomonidan tashkil etilgani aytilgan. Shu bilan birga, Rossiya Tergov qo‘mitasi teraktni tashkil etishda Ukraina maxsus xizmatlari aloqador bo‘lganini bildirgan, Ukraina hukumati esa bu ayblovni rad etgan.
Teraktdan keyingi fon
Mazkur fojiadan so‘ng Rossiyada migrantlarga nisbatan bosim kuchaygani va reydlar soni oshgani haqida ham xabarlar tarqalgan.
Fojiali voqealar “xotira”ni og‘ritadi, lekin adolat masalasi uzoqqa cho‘zilmasligi kerak: sudda aytilgan har bir talab — jamiyat uchun ham signal. Endi asosiysi — qarorlar qonun doirasida, dalillarga tayangan holda chiqishi.