Besh davlat G‘azodagi xavfsizlik kuchlariga qo‘shin yuboradi
G‘azo sektori atrofidagi yangi xavfsizlik rejalari yana bir bosqichga chiqdi: Xalqaro xavfsizlik kuchlari (ISF) tarkibida xizmat qilish uchun dastlabki besh davlat qo‘shin yuborishga rozi bo‘ldi. Bu haqda ISF qo‘mondoni general-mayor Jasper Jeffers 19-fevral kuni Vashingtonda o‘tayotgan “Tinchlik kengashi”ning birinchi yig‘ilishida ma’lum qildi.
Qo‘mondonning aytishicha, ISF safiga qo‘shin yo‘llashga tayyor bo‘lgan ilk besh davlat — Indoneziya, Marokash, Qozog‘iston, Kosovo va Albaniya. Shuningdek, Misr hamda Iordaniya politsiyani tayyorlash va o‘qitish majburiyatini olgani aytildi.
Rejaga ko‘ra, kuchlar avval G‘azo sektori janubidagi Rafah atrofida joylashib, shu hududda politsiyani o‘qitish ishlarini boshlaydi. Keyin esa xavfsizlik tizimi “sektorma-sektor” kengayib boradi, ya’ni nazorat bosqichma-bosqich boshqa hududlarga ham yoyilishi mumkin.
Jeffersning so‘zlariga ko‘ra, uzoq muddatli katta rejada ISFning umumiy kontingentini 20 ming harbiy xizmatchigacha yetkazish va 12 ming nafar politsiya xodimini tayyorlash ko‘zda tutilgan. Bu raqamlar G‘azoda xavfsizlikni “qisqa muddatli aksiya” emas, balki uzoqqa mo‘ljallangan tizim sifatida ko‘rishyapti, degan signal ham.
Bu orada infratuzilmaviy yo‘nalishda ham bahsli, ammo katta qarorlar tilga olinmoqda. Donald Tramp ma’muriyati G‘azo janubida taxminan 140 gektarga yaqin maydonda harbiy baza qurishni rejalashtirayotgani haqida The Guardian yozdi. Xabarda aytilishicha, u ISF uchun operativ markaz vazifasini bajarishi, 5 ming nafargacha harbiy xizmatchini joylashtirishga mo‘ljallangan bo‘lishi mumkin, pudratchi tomon esa yerni ko‘zdan kechirib ham ulgurgan.
Qisqasi, “tinchlik” degan so‘zlar ortida hozir katta logistika, katta xavfsizlik arxitekturasi va katta siyosiy tortishuvlar ketyapti. Bir tarafdan — tartib o‘rnatish va politsiyani tayyorlash, ikkinchi tarafdan — xorijiy qo‘shinlar, sektorlarga bo‘lish va baza qurilishi kabi qadamlar atrofida savollar ham ko‘payadi.
Muxlislar va oddiy odamlar uchun eng asosiy umid bitta: har qanday reja, har qanday kuch ishi oxir-oqibat tinch aholi xavfsizligi va hayot tiklanishiga xizmat qilsin. Shu bo‘lsa, qolgani — texnika va protokol.