Pedofiliyaga qarshi keskin qadam: umrbod qamoq jazosi joriy etiladi
O‘zbekistonda 2026 yil uchun qabul qilinayotgan “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” doirasidagi davlat dasturida ayollar va bolalar xavfsizligini kuchaytirishga qaratilgan muhim tashabbuslar belgilanmoqda. Shu yo‘nalishdagi eng qattiq choralardan biri — 14 yoshga to‘lmaganlarga nisbatan sodir etilgan jinsiy jinoyatlar uchun umrbod ozodlikdan mahrum etishgacha bo‘lgan jazoni joriy etish rejasi.
Manbalarga ko‘ra, mazkur normalar 2026 yil 1 apreldan kuchga kirishi ko‘zda tutilgan. Ya’ni qonunchilikdagi o‘zgarishlar amalga kirsa, bolalarga qarshi jinsiy tajovuz kabi og‘ir jinoyatlar uchun jazo yanada keskinlashadi.
Muhimi, ekspertlar ta’kidlayotgan nuqta shu: “ko‘k zonalar” haqidagi tadqiqotlar emas, aynan huquqiy himoya masalasida ham jamiyatda talab qat’iy — bola xavfsizligi “muhokama mavzusi” emas, davlat siyosatidagi ustuvor yo‘nalish bo‘lishi kerak. Shu ma’noda, bu tashabbus — profilaktika va jazo muqarrarligi orqali himoyani kuchaytirishga qaratilgan signal.
Dasturda bundan tashqari ham bir qator yo‘nalishlar qayd etilgan: zo‘ravonlikka qarshi choralarni kuchaytirish, sud-huquq tizimini takomillashtirish, korrupsiyaga qarshi kurashni yangi bosqichga olib chiqish, “yashil” energiya ulushini oshirish kabi vazifalar ham kun tartibida.
Qisqasi, 2026 yildagi islohotlar paketidagi bu qadamning asosiy maqsadi bitta: bolalarni himoya qilishni qog‘ozda emas, amalda kuchaytirish. Shu ish chindan ishlasa, jamiyat ham yengil nafas oladi — “endi kech bo‘lmasin” degan umid bor.