O‘zbekistonda dam olish kunlari harorat biroz pasayishi kutilmoqda
O‘zbekistonda qishning oxiri “bahor rejimi”ni yoqib turgan bir paytda, dam olish kunlariga kelib havo keskinroq o‘zgarishi kutilmoqda. O‘zgidromet ma’lum qilishicha, shanba kuni mamlakat hududiga Turkmaniston orqali nam va salqin havo oqimlari kirib keladi.
Juma kunduzi esa aksariyat hududlarda ob-havo quruq va juda iliq bo‘lib turishi aytilgan. Kunning o‘rtasiga borib havo +20…+25 darajagacha ko‘tarilishi mumkin — bu harorat qishning oxiriga emas, xuddi bahorning o‘rtasiga xos manzara.
Shu bilan birga, juma kuni hamma joy “quruq” bo‘lib ketmaydi: Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida ayrim hududlarda yomg‘ir kuzatilishi mumkin. Kechga tomon Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham ba’zi joylarda yog‘ingarchilik ehtimoli bor. Respublika shimolida havo ancha salqinroq: +8…+13 daraja atrofida bo‘lishi qayd etilgan.
Eng asosiy “burilish” 21 fevral kuniga to‘g‘ri keladi. Kechasi va ertalab Qoraqalpog‘iston hamda Xorazmdan tashqari deyarli barcha hududlarda yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda, ba’zi joylarda momaqaldiroq ham bo‘lishi mumkin. Farg‘ona vodiysi viloyatlarida esa yomg‘ir asosan ertalab va kunning birinchi yarmida tushishi aytilgan.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda vaziyatga alohida e’tibor: 21 fevral kuni yog‘ingarchilik (yomg‘ir-qor) ayrim joylarda kuchli bo‘lishi, sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin. Shu bois bu hududlarda yo‘lga chiqish, daryo-soy bo‘ylarida yurish va dam olish rejalarini “ob-havo bilan kelishib” qilish tavsiya etiladi.
Shamol ham sho‘xlik qilib qolishi mumkin: odatda 7–12 m/s, ba’zi joylarda 13–18 m/s gacha kuchayadi, ayrim hududlarda esa vaqt-vaqti bilan 20–25 m/s gacha chiqishi ehtimoli bor.
Shanba kunduzi harorat me’yoriy qiymatlarga tushib, +9…+14 daraja atrofida bo‘ladi. Yakshanba kuni esa yog‘ingarchilik kutilmaydi va havo yana iliqlashib +15…+18 darajagacha ko‘tarilishi mumkin. Dam olish kunlari kechasi va ertalab ayrim joylarda tuman tushishi ehtimoli ham bor.
Toshkent shahri bo‘yicha: juma kunduzi yog‘ingarchilik kutilmaydi, havo +22…+24 daraja iliq bo‘ladi. 21 fevral kechasi va ertalab yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin, kunduzi esa yog‘ingarchilik kutilmaydi; harorat kechasi-kunduzi +11…+13 daraja atrofida. Yakshanba kuni yog‘ingarchilik bo‘lmaydi, kechasi va ertalab tuman tushishi mumkin; harorat kechasi +3…+5, kunduzi +14…+16 daraja bo‘lishi aytilgan.
Xulosa oddiy: juma — “ha, bahor kelibdi” degizadi, shanba — “yo‘q, qish hali ketmadim” deb esga soladi. Shuning uchun shanbaga soyabon va shamolga chidamli kiyim, tog‘li hududlarga esa ehtiyotkorlikni ham qo‘shib qo‘ying.