Abduqodir Husanov tufayli tojik futbolchisi Belarus chempionatini tanladi
Tojikistonlik yosh futbolchi Alisher Rahimov o‘zining yangi jamoasi sifatida Belarus oliy ligasi vakillaridan biri – "Smorgon" klubini tanladi. U bu qarorini taniqli insayder Ivan Karpga bergan intervyusida izohlab o‘tdi. Rahimovning so‘zlariga ko‘ra, u Qozog‘iston va Belarusdan takliflar olgan, biroq taniqli futbolchi Abduqodir Husanovning tajribasidan kelib chiqib, Belarus chempionatida to‘p tepishga qaror qilgan.
"Qaror qabul qilish uchun vaqtim juda kam edi. Belarus va Qozog‘istondan variantlarni taklif qilishdi. "Smorgon" klubini tanladim. Abduqodir Husanovning tajribasi shuni ko‘rsatyaptiki, har qanday futbolchi yaxshi klublarda o‘ynab ketishga qodir. Mening maqsadim ham u kabi Yevropaning top-ligalarida to‘p tepish", – deydi Rahimov.
Medialiga emas, professional futbol
Alisher Rahimov o‘z intervyusida professional futboliga e’tibor qaratishini va shu sababli Medialigaga qaytish niyati yo‘qligini ta’kidladi.
"Men endi Medialiga haqida bosh qotirayotganim yo‘q. U yerga qaytmoqchi emasman. Bor e’tiborimni professional futbolga va mashg‘ulotlar jarayoniga qarataman. Shu bois, Medialiga jamoalariga ko‘p bor rad javobini berdim", – deydi futbolchi.
22 yoshli markaziy hujumchi Rahimov hujumkor futbolchi sifatida qanotlarda ham o‘ynashi mumkin. U o‘z futbolidagi dastlabki qadamlarini Tojikistonning "Barkchi" klubida tashlagan. Keyinchalik u Rossiyaning Medialiga jamoalari "Amkal" va "Broke Boys" tarkibida o‘ynab, 49 ta uchrashuvda 14 ta gol va 11 ta assist qayd etgan. 2024 yil boshida "Ravshan" klubiga qo‘shilgan bo‘lsa-da, birorta rasmiy o‘yinda ishtirok etmay, Belarus chempionatiga yo‘l oldi.
Abduqodir Husanov: mintaqamiz yoshlari uchun ilhom manbai
Alisher Rahimovning Belarus chempionatiga yo‘l olishi ko‘pchilikka Abduqodir Husanovning karyerasini eslatmoqda. Husanov professional futbolidagi ilk qadamlarini aynan Belarus chempionatida tashlagan. "Bunyodkor" akademiyasida tahsil olgan Husanov "Energetik-BGU" bilan shartnoma imzolaganidan so‘ng Yevropaga yo‘l ochdi.
Belarusda bir mavsum o‘ynaganidan keyin, u 2023 yil yozgi transfer oynasida "Lans" klubiga yo‘l oldi. Fransiya chempionatida o‘ynab, o‘z salohiyatini namoyish etgan himoyachiga Yevropaning qator klublari qiziqish bildirdi. 2024 yil qishki transferlar davrida esa "Manchester Siti" uni o‘z safiga qo‘shib oldi. Husanov uchun klub 50 million yevro (40 million yevro badal puli + 10 million yevro bonus) to‘ladi. Bu himoyachi uchun katta muvaffaqiyat hisoblanadi.
Abduqodir Husanov Angliya Premer-ligasida debyut qilgan birinchi o‘zbek futbolchisi sifatida tarixga kirdi. U "Manchester Siti" bilan Premer-liga, mamlakat kubogi va Yevropa Chempionlar ligasida debyut qilib, jamoasi uchun gollar ham urdi. Ayni paytda uning transfer qiymati 35 million yevroga yetdi.
Mintaqa futbolchilariga kuchli motivatsiya
Abduqodir Husanovning muvaffaqiyati nafaqat o‘zbek futboli, balki Markaziy Osiyo futbolchilari uchun ham kuchli motivatsiya bo‘lmoqda. Alisher Rahimovning Belarus chempionatidagi ishtiroki va u yerdagi faoliyati kelajakda Yevropa klublari diqqatini tortsa, u ham Husanov kabi katta klublarga yo‘l olishi mumkin.
Rahimovning qarorlari va kelajakdagi muvaffaqiyatlari uning Yevropa futbolida qanday iz qoldirishiga bog‘liq. Bir narsa aniq – Markaziy Osiyo futbolchilari uchun yangi yo‘llar ochilmoqda va bu yosh iqtidorlar uchun katta imkoniyat hisoblanadi.