Yevropa Kubogida dzyudochilarimiz "porladi": O‘zbekiston 2-o‘rinni egalladi
Sloveniya poytaxti Lyublyana shahrida bo‘lib o‘tgan dzyudo bo‘yicha Yevropa Kubogi o‘z yakuniga yetdi. Nufuzli musobaqa O‘zbekiston terma jamoasi uchun juda omadli kechdi: yigitlarimiz medallar jamg‘armasini boyitib, umumjamoa hisobida yuqori natija qayd etdi.
Musobaqaning ikkinchi kunida ham dzyudochilarimiz sovrinsiz qolmadi. -90 kg vazn toifasida Alisher Samanov bronza medaliga sazovor bo‘ldi. Shuningdek, Muhammadali Tangriyev ham shohsupaning uchinchi pog‘onasiga ko‘tarilib, jamoa hisobiga yana bir bronzani qo‘shib qo‘ydi.
Shu tariqa, Aleksey Budolin bosh murabbiyligidagi O‘zbekiston erkaklar terma jamoasi Yevropa Kubogini 2 ta oltin va 3 ta bronza medali bilan yakunladi. Eng ahamiyatlisi, 44 davlat ishtirok etgan musobaqada terma jamoamiz umumjamoa hisobida ikkinchi o‘rinni egalladi — bu natija o‘z-o‘zidan kelmadi, mehnat, intizom va xarakter mevasi.
Birinchi kungi bahslarda ham bayrog‘imiz baland bo‘lgandi: Samariddin Qo‘chqorov (-60 kg) va Dilshod Hamroyev (-66 kg) chempionlikka erishib, oltin medallarni qo‘lga kiritgan. Elbek Tojiyev (-73 kg) esa bronza medali bilan taqdirlangan edi. Bu haqda O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi xabar bermoqda.
Qisqasi, Lyublyanadagi Yevropa Kubogi dzyudochilarimizda forma ham bor, ishtiyoq ham bor, natija ham borligini yana bir bor ko‘rsatdi. Endi shu kayfiyatni keyingi startlarga ham olib o‘tish kerak — chunki katta musobaqalarda aynan shu ruh hal qiladi.