"Paxtakor" yangi mavsum uchun birinchi bo‘lib qaydnomasini e’lon qildi
Toshkentning “Paxtakor” jamoasi yana odatdagidek birinchi bo‘lib “qadam tashladi”: Superliga ishtirokchilari orasida ilk bo‘lib yangi mavsum uchun rasmiy qaydnomasini e’lon qildi. Klub matbuot xizmati futbolchilarning tanlagan raqamlari bilan birga yakuniy ro‘yxatni muxlislar e’tiboriga havola qildi. Qisqasi, “sherlar” yangi mavsumga tayyorlikni gap bilan emas, hujjat bilan boshladi.
Ro‘yxatga qarasangiz, jamoada har bir chiziq uchun aniq variantlar bor. Darvozani qo‘riqlashda asosiy mas’uliyat 12-raqamli Vladimir Nazarov va 35-raqamli Sanjar Quvvatov zimmasiga tushadi. Yangi mavsumda aynan ularning barqarorligi “Paxtakor”ning ko‘p ochkoga ta’sir qiluvchi omillardan biri bo‘lishi mumkin.
Himoya chizig‘ida esa raqobat qattiq: 3-raqamli Shahzod Azmiddinov, 4-raqamli iroqlik Zaid Tahsin, 5-raqamli Muhammadqodir Hamraliyev, 7-raqamli Hojiakbar Alijonov, 8-raqamli Dilshod Saitov, 20-raqamli Dilshod Abdullayev, 34-raqamli Sherzod Nasrullayev va 55-raqamli Muhammadrasul Abdumajidov — bu ro‘yxatning o‘ziyoq murabbiylar shtabida tanlov yetarlicha bo‘lishini ko‘rsatadi. Ya’ni “kim tushsa o‘ynaydi” emas, “kim yaxshi bo‘lsa o‘sha tushadi” rejimi.
Yarimhimoyada ham “motor”lar ko‘p: 9-raqamli Ibrohim Ibragimov, 10-raqamli Akmal Mozgovoy, 11-raqamli Hojimat Erkinov, 17-raqamli Doston Hamdamov, 21-raqamli iroqlik Bashar Resan, 23-raqamli Abdurauf Bo‘riyev, 27-raqamli Sardor Sobirxo‘jayev, 50-raqamli gruziyalik Flamarion va 77-raqamli Oybek Bozorov. Bu yerda ham balans ko‘rinadi: ham kreativ bor, ham ishchi kuch, ham tajriba.
Hujum chizig‘ida esa 14-raqamli Rustam Turdimurodov va 19-raqamli polshalik Pyotr Pajishek qayd etildi. Demak, “Paxtakor” gol masalasida ham ikki xil uslubga tayanishni rejalashtiryapti: biri — mahalliy harakatchanlik, biri — yevropacha yakunlash ehtimoli.
Eng qizig‘i — bu qaydnoma faqat ro‘yxat emas, jamoaning mavsumga tayyorgarlik kayfiyati ham. “Paxtakor” birinchi bo‘lib e’lon qildi, demak, maqsad ham birinchi bo‘lish — va bu gapni maydonda isbotlash qoldi, xolos.