18 fevral kuni harorat nechi darajagacha ko‘tariladi?
O‘zgidromet ma’lumotiga ko‘ra, 18 fevral kuni O‘zbekistonda ob-havo ancha yumshab, ayrim hududlarda kunduzgi harorat 25 darajagacha ko‘tarilishi kutilmoqda. Yog‘ingarchilik deyarli ko‘zga tashlanmaydi, osmon esa o‘zgaruvchan bo‘ladi. Qisqasi, bahor “repetitsiya”ni boshlayapti, lekin shamol va tog‘lardagi xavflar sabab hushyorlikni yo‘qotmaslik kerak.
Toshkentda qanday havo bo‘ladi
Poytaxtda havo o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3–8 m/s. Kechasi 8–10 daraja iliq, kunduzi 20–22 daraja atrofida bo‘ladi. Ya’ni kunduzi yengilroq kiyimga o‘tish mumkin, kechqurun esa sal quyuqroq libos kerak bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston va Xorazmda shamol “xarakter” ko‘rsatadi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda Xorazm viloyatida yog‘ingarchilik bo‘lmaydi, havo o‘zgaruvchan. Ammo shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esib, ba’zi joylarda 13–18 m/s gacha, ayrim nuqtalarda esa 20–23 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 3–8, kunduzi 15–20 daraja iliq.
Buxoro va Navoiyda iliqlik “yuqori polka”da
Bu viloyatlarda ham yomg‘ir kutilmaydi, havo o‘zgaruvchan. Ayrim hududlarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7–12 m/s, ba’zi joylarda 13–18 m/s gacha, ayrim joylarda 20–23 m/s gacha kuchayishi ehtimoli bor. Kechasi 8–13, kunduzi 20–25 daraja iliq bo‘ladi.
Toshkent viloyati, Sirdaryo, Jizzax, Samarqandda ham yaqin ssenariy
Havo o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ayrim joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7–12 m/s, ba’zi joylarda 13–18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 8–13, kunduzi 20–25 daraja.
Qashqadaryo va Surxondaryoda bahoriy kayfiyat
Bu hududlarda ham osmon o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik yo‘q. Shamol sharqdan 7–12 m/s, ba’zi joylarda 13–18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Kechasi 8–13, kunduzi 20–25 daraja iliq.
Farg‘ona vodiyida tuman ehtimoli bor
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ayrim joylarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 5–10 m/s. Harorat kechasi 5–10, kunduzi 16–21 daraja atrofida bo‘ladi.
Tog‘oldi va tog‘li hududlar: ehtiyot bo‘ling
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda ham yog‘ingarchilik kutilmaydi, ammo ayrim joylarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7–12 m/s, ba’zi nuqtalarda 13–18 m/s gacha kuchayishi ehtimoli bor. Harorat kechasi 0–5, kunduzi 10–15 daraja.
Eng muhim ogohlantirish
O‘zbekistonning 9 ta viloyatida sel-suv toshqini hodisalari yuzaga kelishi mumkin. Shuningdek, 17–18 fevral kunlari tog‘li hududlarda qor ko‘chishi xavfi ham e’lon qilingan.
Yangiliklar » O‘zbekiston » 18 fevral kuni harorat nechi darajagacha ko‘tariladi?