АҚШ соғлиқни сақлаш ва ижтимоий хизматлар вазири Роберт Кеннеди вазирлик таркибидаги 10 минг нафар ходимни қисқартириш режасини эълон қилиш арафасида. Бу ҳақда Wall Street Journal нашри хабар тарқатди.
Йирик қисқартиришлар соҳага қандай таъсир қилади?
Газетанинг маълум қилишича, қисқартириладиган ходимлар орасида Озиқ-овқат маҳсулотлари ва дори-дармонлар санитар назорати бошқармаси (FDA) ҳамда Касалликлар назорати ва профилактикаси марказлари (CDC) ходимлари бор.
Тафсилотлар:
🔹 FDA – 3,5 минг нафар ходими қисқартирилади.
🔹 CDC – 2,4 минг нафар ходими ишдан бўшатилиши мумкин.
Бу соғлиқни сақлаш соҳасидаги кадрлар танқислигига олиб келиши мумкинлиги ҳақида мутахассислар хавотир билдирмоқда.
Бошқа соҳалар ҳам қисқартириш остида
Маълумотларга кўра, қисқартиришлар фақат соғлиқни сақлаш соҳаси билан чекланиб қолмайди. Ядровий хавфсизлик агентлигида ҳам штатлар қисқартирилиши мумкинлиги муҳокама қилинаётгани хабар қилинган.
Кенг қамровли қисқартиришлар АҚШ давлат аппаратидаги ислоҳотларнинг бир қисми бўлиб, бу давлат харажатларини камайтиришга қаратилган. Бироқ бу чоралар айрим мутахассислар ва жамоатчилик томонидан танқидларга сабаб бўлиши мумкин.