Афғонистон ҳукумати Рамазон ҳайити муносабати билан 2463 нафар маҳбусни афв этди. Бу ҳақда «Толибон» етакчиси Ҳайбатуллоҳ Охунзода томонидан қабул қилинган қарорга асосан хабар берилди. Шунингдек, 3152 нафар маҳкумга белгиланган жазо юмшатилди.
Махсус қўмита афв жараёнини бошқарди
Расмий маълумотларга кўра, маҳбусларни байрам муносабати билан озод қилиш ва жазоларни енгиллаштириш тартиби Олий суднинг суд инспекцияси бош директори раҳбарлигида тузилган махсус қўмита томонидан ишлаб чиқилган. Бу ташаббус мамлакатдаги инсонпарварлик сиёсати ва жамиятда ижтимоий барқарорликни таъминлаш йўлидаги қадам сифатида баҳоланмоқда.
Канадалик ҳарбийнинг озод этилиши
Аввалроқ, 2024 йил январ ойида Афғонистон ҳукумати 2023 йил ноябрь ойида Кобулда ҳибсга олинган Канада Қуролли кучлари фахрийси Дэвид Лаверини озод этган эди. Ушбу ҳарбий ишлаган Veterans Transition Network ташкилоти маълумотига кўра, Лавери Афғонистонга гуманитар миссияни бажариш учун тез-тез келиб турган. Шунингдек, у АҚШ қўшинлари Афғонистонни тарк этаётган пайтда 100 нафар афғонни эвакуация қилишда ёрдам берган.
Толибон ҳукумати ва халқаро муносабатлар
Афғонистонда «Толибон» ҳукумати 2021 йилдан бери ҳокимиятни бошқариб келмоқда. Унинг инсон ҳуқуқларига муносабати ва бошқарув усуллари халқаро майдонда мунтазам муҳокама қилинади. Шу билан бирга, ҳукумат томонидан амалга оширилаётган афв ва жазо енгиллаштириш тадбирлари мамлакатдаги умумий сиёсий ва ижтимоий вазиятни юмшатишга қаратилган ҳаракатлар сифатида кўрилиши мумкин.
Бу тадбирлар Афғонистондаги инсон ҳуқуқлари ва адолат тизимига бўлган муносабатларни ўзгартиришда қанчалик самарали бўлиши вақт ўтиши билан маълум бўлади.