O‘zbekistonda «Leapmotor» brendiga tegishli yengil avtomobillarning sertifikatlash jarayoni vaqtincha to‘xtatildi. Bu haqda Texnik jihatdan tartibga solish agentligi tomonidan berilgan rasmiy ma’lumotda aytib o‘tilgan.
🔹 Nega «Leapmotor» avtomobillarining importi cheklandi?
Agentlik tomonidan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, «Leapmotor S16» modelida texnik nomuvofiqlik aniqlangan. «EURO PROF TEST MCHJ» tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida ushbu avtomobilning reglament talablariga javob bermasligi ma’lum bo‘ldi.
Xususan, reglamentning 3-ilova 44-bandida belgilangan talabga mos emasligi qayd etilgan. Bu esa avtomobilning elektronika tizimidagi muammolar va ayrim hollarda tegishli tizimlarning ishdan chiqishiga olib kelishi mumkin.
🔹 Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish choralari
Aniqlangan kamchiliklar sababli «Leapmotor» kompaniyasi avtomobillarini sertifikatlash yuzasidan arizalarni qabul qilish vaqtincha to‘xtatilgan. Mazkur cheklov, ishlab chiqaruvchi tomonidan muammolar to‘liq bartaraf etilgunga qadar amal qiladi.
🔹 Import avtomobillar uchun laboratoriyada navbatlar uzaymoqda
Ma’lumotlarga ko‘ra, bugungi kunda O‘zbekistonga import qilinayotgan avtomobillarni sertifikatlash jarayoniga talab juda yuqori. Avtomobillarni tekshiruvdan o‘tkazadigan Piskent tumanidagi laboratoriya uchun navbatlar ortib bormoqda.
Bojxona sohasidagi blogerlar ma’lumotlariga ko‘ra, elektron navbat olish tizimi tungi 00:00 da ochiladi va bir daqiqadan kam vaqt ichida joylar to‘lib qolmoqda.
🔹 «Leapmotor» avtomobillari bozorga qaytishini kutish mumkinmi?
Hozircha «Leapmotor» avtomobillari O‘zbekistonda qachon qayta sertifikatlanishi va sotuvga chiqarilishi noma’lum. Bunda asosiy omil kompaniyaning aniqlangan muammolarni bartaraf etish tezligiga bog‘liq bo‘ladi.
Ushbu holat O‘zbekistonda import avtomobillar bozoridagi raqobat va xavfsizlik standartlariga rioya etilishi borasida muhim ahamiyat kasb etadi.
Sizning fikringiz qanday? «Leapmotor» avtomobillarining importi cheklangani bozorga qanday ta’sir qiladi? “Zamin” yangiliklarini “Telegram”da kuzatib boring