Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Parijda o‘tkazilgan sammitda Rossiya armiyasi Ukraina hududlariga yangi hujum tayyorlayotganini ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, Rossiya Sumi, Xarkiv va Zaporojjya oblastlariga yirik hujum rejalashtirmoqda.
Rossiyaning hujum rejalari
Zelenskiyning aytishicha, Ukraina razvedkasida Rossiya bahorgi hujumga tayyorgarlik ko‘rayotgani haqida aniq ma’lumotlar bor. Ukraina tomoni ushbu razvedka ma’lumotlarini o‘z ittifoqchilari bilan bo‘lishgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya bu operatsiyani sakkiz oy oldin boshlashni rejalashtirgan, ammo Ukraina armiyasining Kursk oblastidagi harakatlari bu rejalarni ortga surgan.
Moskva muzokaralarni cho‘zishga harakat qilmoqda
Ukraina yetakchisining fikricha, Rossiya muzokara jarayonini sun’iy ravishda cho‘zib, AQSHni turli “shartlar” orqali mazmunsiz bahslarga tortishga urinmoqda. Bu orqali Moskva vaqt yutib, keyin yanada ko‘proq hududlarni egallashni rejalashtirmoqda.
«Ular [RF] muzokaralarni cho‘zyapti va AQSHni soxta «shartlar» bilan oxiri yo‘q, mazmunsiz bahslarga tortishga urinmoqda, shunda vaqt yutib, keyin yana ko‘proq hududlarni egallashga harakat qilishadi», — deydi Ukraina yetakchisi.
Yevropa muzokaralarda muhim o‘rin tutadi
Parijdagi sammitda qabul qilingan qarorga ko‘ra, Rossiya—Ukraina urushini yakunlash bo‘yicha muzokaralarda Yevropa nomidan Fransiya va Buyuk Britaniya vakillari ishtirok etadi. Bu esa Yevropaning tinchlik jarayonidagi rolini oshirishga xizmat qiladi.
G‘arb harbiy kontingentini yuborish masalasi muhokamada
27 mart kuni bo‘lib o‘tgan Ukrainani qo‘llab-quvvatlash koalitsiyasi sammitida bir qator masalalar qatorida g‘arb harbiy kontingentini yuborish imkoniyati ham muhokama qilindi. Fransiya prezidenti Emmanuel Makron sammit yakunida Yevropa yetakchilari Ukrainaga harbiy kuch joylashtirish imkoniyatini ko‘rib chiqayotganini ta’kidladi.
Bu esa Rossiya—Ukraina urushi yangi bosqichga kirishi mumkinligini ko‘rsatmoqda. Ukraina G‘arb davlatlari bilan hamkorlikni yanada kuchaytirishga harakat qilmoqda, Rossiya esa hududlarini kengaytirish uchun yangi hujumlar tayyorlamoqda. “Zamin” yangiliklarini “Telegram”da kuzatib boring