Yaqin haftalarda Rossiya harbiylari Kiyevga bosimni kuchaytirish va muzokaralardagi pozitsiyasini mustahkamlash maqsadida yangi hujumga tayyorgarlik ko‘rayotgani haqida Ukraina harbiylari va tahlilchilari xabar bermoqda. Associated Press (AP) nashrining ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya butun front chizig‘i bo‘ylab ko‘p vektorli hujumni rejalashtirmoqda.
Hujumga tayyorgarlik alomatlari
Ukraina razvedkasi ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya qo‘shinlari asosiy hujumni mamlakatning sharqiy hududlariga qaratmoqda. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy 27 mart kuni Parijdagi sammitda Rossiyaning Sumi, Xarkiv va Zaporijjya viloyatlarida bahorgi yurishga tayyorlanayotganini ta’kidladi. Keyingi kuni Zelenskiy Ukraina qurolli kuchlari Sumi viloyatiga yo‘naltirilgan hujumga qarshi choralar ko‘rayotganini ma’lum qildi. Unga ko‘ra, Rossiya bu hujum orqali muzokaralarda vaqt yutish va yangi hududlarni egallashni maqsad qilgan.
Rossiya hujumi qancha davom etishi mumkin?
Tahlilchi Aleksey Getmanning fikricha, Rossiyaning hujumi 6 oydan 9 oygacha, ya’ni deyarli butun 2025 yil davomida davom etishi mumkin. Ukraina harbiylari Rossiya qo‘shinlari o‘z pozitsiyalarini yaxshilash maqsadida hujumlar sonini oshirayotgani va Ukraina mudofaa salohiyatini yo‘q qilish uchun faol razvedka ishlarini olib borayotganini qayd etishmoqda.
Shuningdek, Rossiya Ukraina qurolli kuchlari chiqib ketgan Kursk viloyatidagi o‘z qo‘shinlarini boshqa frontlarga tashlashni rejalashtirayotgani haqida ham xavotirlar mavjud. Donetskdagi ukrainalik komandirlardan biriga ko‘ra, bu hududdan kelgan rossiyalik harbiylar oldingi g‘alabalari tufayli ruhiy va jismoniy jihatdan kuchli bo‘lishi mumkin.
Muzokaralardagi to‘siqlar
Associated Press xabar berishicha, Rossiya AQSHning Ukraina bilan 30 kunlik sulh taklifini rad etgan. Shuningdek, Qora dengizda o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv ham muzokaralardagi kelishmovchiliklar tufayli muallaq holatda qolgan. Kreml bu masalada qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportchilariga nisbatan sanksiyalarni bekor qilish va Rosselxozbankni SWIFT tizimiga qayta ulashishni shart sifatida qo‘ymoqda.
Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi harbiy keskinlik tobora ortib borayotgani fonida Ukraina harbiylari yangi hujumga qarshi tayyorgarlik ko‘rishda davom etmoqda. Kremlning maqsadi Ukraina hududlarini egallash va muzokaralarda ustunlikka erishish ekanligi tahlilchilar tomonidan qayd etilmoqda. Hujum qanday shaklda kechishi va uning oqibatlari qanday bo‘lishi hozircha noaniqligicha qolmoqda. “Zamin” yangiliklarini “Telegram”da kuzatib boring