AQSH va Eron o‘rtasidagi keskinlik: Trampning ogohlantiruvi va Tehronning javobi
AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Eron yadroviy dasturiga oid kelishuv imzolanmasligi mumkinligi haqida bayonot berdi. Uning ta’kidlashicha, agar kelishuvga erishilmasa, Eron «misli ko‘rilmagan bombardimonlarga» duchor bo‘lishi mumkin. Bu haqda Reuters agentligi xabar tarqatdi.
Trampning ultimatumi
Tramp 30 mart kuni NBC telekanaliga bergan intervyusida Eronni ogohlantirib shunday dedi:
«Agar ular kelishuvni tuzmasa, albatta bombardimonlarga duchor bo‘lishadi — bunga o‘xshash bombardimonlarni ular hali hech qachon ko‘rmagan».
Bundan tashqari, Tramp Eronga nisbatan ikkinchi darajali iqtisodiy sanksiyalar joriy etishini ham ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu harakat 2016—2020 yillarda amalga oshirgan sanksiyalariga o‘xshash bo‘ladi.
Eron va muzokaralar masalasi
Trampning bu ogohlantiruvi Eron bilan muzokaralar boshlash urinishlari fonida yangramoqda. Reuters'ning xabar berishicha, mart oyi boshida Tramp Eron Oliy rahbari Oyatulloh Ali Xominaiyga maktub yo‘llab, yadroviy dastur yuzasidan muzokaralar o‘tkazishni taklif qilgan. Shu bilan birga, u Fox Business telekanaliga bergan intervyusida shunday bayonot bergan:
«Eron masalasini hal qilishning ikki yo‘li bor: harbiy va kelishuv orqali. Men kelishuvni afzal ko‘raman, chunki Eronga zarar yetkazishni istamayman».
Tehronning javobi
Eron prezidenti Mas’ud Pizishkiyon 30 mart kuni AQSHning bu talabiga rasmiy javob berdi. CNN'ning ma’lumotlariga ko‘ra, u Vashington bilan yadroviy dastur yuzasidan to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralardan bosh tortganini e’lon qildi. Shu bilan birga, Tehron Ummon orqali bilvosita muloqot qilishga tayyor ekanligini bildirdi. Pizishkiyonning so‘zlariga ko‘ra:
«Biz muzokaralardan qochmayapmiz; muammolarni avvaldan va’daga vafo qilmaslik keltirib chiqargan. Ular ishonchli ekanini amalda isbotlashlari kerak».
Yadroviy dastur va xalqaro xavfsizlik
BMTning yadroviy nazorat organi 2024 yil fevral oyidagi hisobotida Eron uranni qurol ishlab chiqarishga yaqin darajada boyitishni jadallashtirganini ma’lum qildi. Bu esa Isroil va AQSHning xavotirlarini kuchaytirmoqda. Vashington va Tel-Aviv bir necha bor Eron yadroviy qurolga ega bo‘lishiga yo‘l qo‘ymasligini bildirgan.
Eron va AQSH o‘rtasidagi ziddiyat tobora kuchaymoqda. Donald Trampning ogohlantiruvi va Eronning muzokaralardan bosh tortishi xalqaro siyosatda yangi qarama-qarshiliklar yuzaga kelish ehtimolini oshirmoqda. Xalqaro hamjamiyat ushbu ziddiyatni bartaraf etish uchun qanday choralar ko‘rishi hozircha noma’lumligicha qolmoqda.