"Nasaf"ning kechagi g‘alabasi O‘zbekiston uchun muhim natija bo‘ldi...
Qarshining "Nasaf" jamoasi Osiyo Chempionlar ligasi Elit bosqichining so‘nggi turida haqiqiy xarakter ko‘rsatdi. Safarda BAAning "Sharja" klubiga qarshi kechgan bahsda "ajdarlar" 2:1 hisobida zafar quchib, nafaqat o‘z muxlislarini xursand qildi, balki butun O‘zbekiston klublari uchun mavsumdagi ilk xalqaro g‘alabani taqdim etdi.
Pley-offga yo‘l bermagan "qarshilik"
Uchrashuv oldidan "Nasaf"da keyingi bosqichga chiqish imkoniyati qolmagan bo‘lsa-da, Ro‘ziqul Berdiyev shogirdlari maydonga faqat g‘alaba uchun tushishdi. Aksincha, maydon egalari uchun hatto durang ham kifoya edi. Biroq 30-daqiqada Bobur Abdixoliqovning goli mezbonlarning rejalarini chipakka chiqardi.
Ikkinchi bo‘limda "Sharja" bosimni oshirdi va 80-daqiqada penaltidan hisobni tenglashtirdi. Ammo o‘yin yakunida zaxiradan tushgan Diyorbek Abdunazarovning chiroyli zarbasi "Nasaf"ga zafar keltirdi. Ushbu mag‘lubiyatdan so‘ng BAA klubi musobaqa bilan xayrlashdi.
Strategik ahamiyat: Kvotalar taqdiri
Bu g‘alaba shunchaki uch ochko emas, balki O‘zbekiston futbolining OFK reytingidagi o‘rnini saqlab qolish yo‘lidagi muhim qadamdir. Ayni damda mamlakatimiz reytingda 5-o‘rinda bormoqda. Iroq va Iordaniya klublarining ta’qibi kuchaygan bir paytda, "Nasaf"ning "Al Shorta" bilan durangi va "Sharja" ustidan qozongan g‘alabasi 2027/2028 yilgi mavsumda Elit ligadagi kvotalarimizni saqlab qolishga katta hissa bo‘lib qo‘shildi.
Mavsum sarhisobi
Joriy xalqaro mavsum o‘zbek klublari uchun biroz omadsiz kechdi. "Andijon" jamoasi OFK Chempionlar ligasi–2 musobaqasini birorta ham g‘alaba qozonmay (5 durang, 1 mag‘lubiyat) yakunlagan edi. "Nasaf"ning so‘nggi paytdagi faolligi esa bu noxush an’anaga chek qo‘ydi.
Qiziqarli jihati shundaki, qo‘shni Turkmanistonning "Arkadag‘" klubi OFK Chempionlar ligasi–2 pley-off bosqichiga chiqqan mintaqadagi yagona jamoa bo‘ldi. Ular ayni damda Saudiyaning "An-Nasr" jamoasiga qarshi javob bahsiga tayyorgarlik ko‘rishmoqda.
Garchi "Nasaf" musobaqani guruhda oxirgi o‘rinda yakunlagan bo‘lsa-da, so‘nggi turlardagi jasorati bilan o‘z mamlakati futbolining xalqaro obro‘sini munosib himoya qildi.
Sizningcha, kelgusi mavsumda O‘zbekiston klublari Osiyo maydonlarida avvalgi mavqeini tiklay oladimi?