Беларуснинг санкцияларга учраган "Белавиа" давлат авиакомпанияси ўз паркини Airbus самолётлари билан тўлдириш йўлини топди. Reuters хабарига кўра, авиакомпания айни вақтда Гамбиянинг Magic Air хусусий авиакомпаниясига тегишли учта Airbus A330 самолётларини сотиб олиш бўйича шартномани имзолашга тайёргарлик кўрмоқда. Бу самолётлар 2024 йил 17 августда Беларусга олиб келинган.
Airbus A330 самолётлари ва уларнинг ҳолати
Flightradar24 ва бошқа мониторинг сервислари маълумотларига кўра, Magic Air Қоҳира, Истанбул ва Маскатдан учта самолётни Минскка юборган. Гамбия Фуқаролик авиацияси бошқармасига кўра, ушбу самолётлар аввал БААдан бўлган харидорга сотилган ва 2024 йил 19 августда Гамбия реестридан чиқарилган. Шу билан бирга, манбаларга кўра, самолётлар жуда ёмон техник ҳолатда бўлиб, ҳозирда уларни тартибга келтириш ишлари олиб борилмоқда.
Аввал "Белавиа" фақатгина Boeing самолётларидан фойдалангани сабабли, Airbus A330’дан фойдаланиш учун учувчилар қайта тайёргарликдан ўтишга мажбур бўлган. Манбалардан бирига кўра, ушбу самолётлар 2025 йил баҳор-ёз мавсумида парвозларни бошлаши режалаштирилган.
Airbus ва халқаро санкциялар
Airbus компанияси амалдаги барча халқаро қонунлар ва санкцияларга қатъий риоя этишини таъкидлаган. Компания вакиллари маълум қилишича, санкция остидаги давлатларга самолётлар, эҳтиёт қисмлар ёки хизматларни қонуний йўл билан етказиб бериш мумкин эмас. Шу билан бирга, Airbus учинчи томонларнинг санкцияларни бузишини тўхтатиш имконига эга эмаслиги ва эски самолётлар бозорини назорат қила олмаслигини маълум қилган.
Белавиага қарши санкциялар ва уларнинг таъсири
2021 йилда Ryanair ҳаво кемасининг Беларус ҳукумати томонидан мажбурий равишда қўндирилиши туфайли Европа Иттифоқи Беларус авиакомпанияларига ЕИ ҳудуди устидан учиб ўтишни тақиқлади. Шунингдек, Брюссел "Белавиа"га Европа компаниялари билан янги лизинг шартномаларини тузишни тақиқлади. 2023 йил август ойида ЕИ Беларус авиация соҳаси учун товар ва технологиялар етказиб беришни тақиқлади. Бундан ташқари, АҚШ ва Буюк Британия "Белавиа"га нисбатан санкциялар жорий этган.
Беларуснинг "Белавиа" авиакомпанияси санкциялар шароитида ўз паркини Airbus A330 самолётлари билан тўлдиришга ҳаракат қилмоқда. Гамбия орқали амалга оширилган бу харид халқаро санкцияларнинг айланма йўллар билан четлаб ўтилиши мумкинлиги ҳақида саволларни келтириб чиқармоқда. Шу билан бирга, "Белавиа" янги самолётлардан фойдаланиш учун катта техник ва логистик муаммоларга дуч келмоқда. “Замин” янгиликларини “Telegram”да кузатиб боринг