Каталония Олий суди бразилиялик машҳур футболчи Дани Алвеснинг зўрлаш иши бўйича берилган апелляциясини тўлиқ қаноатлантириб, айблов ҳукмини бекор қилди. Шунингдек, суд Алвесга нисбатан қўлланган барча чекловларни ҳам олиб ташлади. Бу ҳақда "Reuters" ахборот агентлиги хабар берди.
Суднинг қарорига кўра, ишда «айбсизлик презумпцияси талаб қиладиган меъёрлардан ошиб кетадиган» даражада далиллар етарли эмаслиги аниқланган. Шунингдек, суд жабрланувчи деб тахмин қилинган аёлнинг кўрсатмалари видеоёзувлар орқали тасдиқланиши мумкин бўлган фактларга нисбатан ишончли эмаслигини таъкидлади. Суд бу ҳолат жабрланувчининг кўрсатмалари ҳақиқат эмаслигини «аниқ кўрсатганини» билдирган.
Айни пайтда, мазкур қарор устидан Испания Олий судига шикоят қилиниши мумкин. Бу эса ишнинг ҳали ҳам охирги босқичга етмаганини англатади.
Суд жараёни ва ҳибсга олиш тафсилотлари
2024 йил февралида суд Дани Алвесни 2022 йилда Барселона шаҳридаги тунги клуб ҳожатхонасида аёлни зўрлаганликда айблаб, тўрт ярим йилга озодликдан маҳрум қилган эди. Футболчи 2023 йил январида ҳибсга олинган ва шу кунгача қамоқда сақланган. Бироқ, 2024 йил мартида, суд ҳукми чиқарилганидан бир ой ўтиб, у бир миллион евро гаров эвазига озод қилинган.
Дани Алвеснинг футбол фаолияти
41 ёшли Дани Алвес футболчилик фаолиятини Испаниянинг "Севилья" клубида бошлаган ва кейинчалик "Барселона" сафига қўшилиб, у билан бир неча бор Чемпионлар лигаси ва Испания чемпионати ғолибига айланган. 2016 йилдан сўнг у "Ювентус", "Пари Сен-Жермен" ва Бразилиянинг "Сан-Паулу" клубларида ҳам тўп сурган. Кейинчалик у эркин агент сифатида "Барселона"га қайтиб, 2022 йилда жамоани тарк этган.
Дани Алвеснинг суд қарори орқали озодликка чиқиши ва иш бўйича келгуси жараёнлар футболчилик фаолиятига қандай таъсир қилиши ҳали номаълум.